Adelina Sfista bildiriyor: Bulgaristan’ın göçmen sıkıntısı…

0

AB ile Türkiye arasında yapılan anlaşmalar ve buna bağlı alınan tedbirler çerçevesinde, Yunanistan ve Makedonya yolu göçmen geçişlerini önleme açısından hayli güçlendirildi. EGE denizinde alınan tedbirler işe yaradı.

2015’ten bu yana göçmenler Bulgaristan yolunu kullanmaya çalışıyorlar.

Bulgarlar hem kendi ülkelerinin güvenliği açısından hem de Avrupa’ya daha az göçmenin gidebilmesini temin açısından Türkiye sınırında birtakım tedbirler aldı. Türkiye sınırına yaklaşık 140 km kesici-dikenli tel çiti yaptı Bulgaristan, İngiltere’den aldığı araç yardımları ile sınır polisini güçlendirdi. Bulgaristan-Sırbistan sınırında 100 kadar Avusturya ve Macaristan uzman polisi ile kendi polisini eğitime aldı.

Herşeye rağmen çiti geçmeyi başaran göçmenler, şimdi güney doğu Bulgaristan’daki Pastrogor’da bir kampa gönderiliyor. Keskin dişli köpekler de cabası.

Bulgaristan başbakanı Boyko Borisov, Türkiye’yi ziyaret ederek, mevcut anlaşma çerçevesinde, göçmen geçişleri konusunda işbirliğini geliştirmeye gayret etti. Lakin Türkiye’nin göçmen konusundaki tavrının AB’nin Türkiye konusundaki tavırlarına endeklendiği de bir gerçek.

Türkiye ve Almanya arasında adeta göçmenler için köprü olmaya çalışan Borisov, bunu ne kadar başarabildiği konusunda tam emin olamadı. Yoğun bir göçmen akını olursa, gerektiğinde ordu ve polis, Bulgaristan sınır polisini destekleyecek.

Türkiye sınırında durum nasıl gelişecek emin değilim diyen Borisov, sonuçta ortada bir anlaşma var diyerek ümitlerini korumaya çalıştı.

Bulgaristan her ne olursa olsun göçmen geçişlerini minimize etmekte kararlı.

CEVAP VER