Adelina Sfishta haberi: Kosova Silahlı Kuvvetlerini kurmak istiyor

0

Son altı aydır, Kosova Güvenlik Kuvvetlerinin ordu olarak yeniden yapılandırılması, Kosova’da yoğun olarak tartışılıyor.

Ordu kurmak zor iş. Yetişmiş insan kaynaklarına ihtiyaç olduğu gibi, tank, top, uçaksavar, zırhlı araçlar, komünikasyon cihazları, istihbarat toplama cihazları, tamir bakım dahil iyi bir lojistik alt yapının kurulması, ulaştırma araçları, yeterli bir hava gücü ve insansız hava aracı unsurları, askeri birliklere ilaveten, kurulacak orduda olması gereken silah ve teknolojiler de gereklidir.

Kosova ölçeğinde bir ülke için, arazi büyüklüğü de dikkate alındığında, 10-15 bin askeri olan bir orduyu dikkate almak gerekir.

Kosova için güzel bir haber geldi. Hırvatistan başlangıçta kurulacak ordunun eğitimine talip olduğunu ve daha ileri aşamalarda silah ve teknoloji konularının da değerlendirileceğini açıkladı. Söz konusu askeri eğitimlerin finans desteğini de sağlayacağını belirten Hırvatistan aslında ciddi bir destek sunmakta.

Hırvatistan; konunun politik ve güvenlik açısından çok hassas bir mesele olduğunu bildiklerini, meseleye müdahale görüntüsü verecek bir yaklaşımlarının olmayacağını, Sırbistan ve Kosova’nın meseleye yaklaşımının, kararlarının ana faktörü olduğunu açıkladı.

Eskiden bu meselelerde Türkiye dışında bir alternatif olmazdı. Ama Türkiye çok meşgul, zaman ayırır mı dersiniz bu meseleye? 

CEVAP VER