Adelina Sfishta haberi: Batı Balkan toplantısı İtalya’da yapılıyor. Türkiye yok.

0

Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in teklifi ile gerçekleşen “Berlin İnisiyatifi”, Batı Balkan ülkeleri entegrasyonu-işbirliği projesi, yavaş da olsa ilerliyor.

Dördüncü toplantı İtalya’nın Trieste kentinde bugün (12 Temmuz 2017) gerçekleşiyor. Batı Balkan ülkelerine ilaveten 6 üye ülke, Avusturya, Hırvatistan, Fransa, İtalya, Almanya ve Slovenya toplantıya iştirak ediyorlar.

Toplantıya Batı Balkan ülkeleri liderleri dışında, Merkel, Macron, Gentiloni, AB’den Frederica Morini, Avusturya, Slovenya, Hırvatistan ve İngiltereden üst seviyede görevlilerin katılması bekleniyor. Ayrıca Johannes Hahn ve ulaştırma komiseri  Violeta Bulc katılacaklar. Bunlara ilaveten hükümet başkanları, dışişleri bakanları, ekonomi ve finans bakanları da katılacaklar.

Merkel yeni açılım olarak bu proje çerçevesinde “Berlin Plus” planını uygulamaya koymayı arzuluyor. Berlin Plus’un amacı Batı Balkan ülkeleri ekonomik entegrasyonunu gerçekleştirmek ve sosyal işbirliği çalışmalarını hızlandırmak.

Bölgesel işbirliğinde toplantının 3 kilit faktörü 1) Bağı gerçekleştirmek 2) Bölgesel ekonomik entegrasyon ve özel sektör 3) Devlet dışı insandan insana ilişkinin artırılması.

Toplantıda ekonomik büyüme ve iyi komşuluk ilişkileri, Batı Balkanların çatışma yerine işbirliği alanına dönüştürülmesi ve ekonominin bu konuda enstrüman olarak kullanılması Batı Balkan için önemli görülüyor.

Türkiye maalesef bu kritik toplantılarda yok.

Hayırlısı.

CEVAP VER