Adelina Sfishta haberi: Sırbistan’ın Avrupa Birliği üyeliği Kosova’yı tanımasına bağlı!

1

Bildiğiniz gibi Sırbistan AB üyeliği konusunda kararlı. Bu arzusunun yerine gelmesi Kosova ile ilişkilerini kesinleştirmesine bağlı. İki ülke arasında politik ve teknik birçok konu var: Sırbistan-Kosova sınır hattındaki belirsizliklerin giderilmesi, savaş suçları konusunda daha hızlı ilerlenebilmesi, kayıp insanların bulunması gibi öncelikli konular… Sırbistan’ın Kosova’yı devlet olarak tanıması meselesinin çözüme kavuşturulması belki de en önemli politik konu.

Kosova’nın tanınması Vucic’i oldukça zorlayacak. Metohiya ve Kosova üzerinde tarihi emelleri olan Sırplar Vucic’e ne kadar onay verecek, göreceğiz.

Donald Tusk “Kosova ile dialog sürecinin tamamlanması ile Sırbistan’ın AB tam üyeliği için geriye sayım başlayacak” diyerek Vucic’i cesaretlendirmeye çalıştı. Tusk “Selanik’te ne söz verdiysek yapılacak ve Kosova görüşmelerinin başarıyla tamamlanması, kesin olarak AB üyeliğinin gerçekleşmesini sağlayacak, bu bölge için de en iyisi olacak” da dedi.

Tusk, “Sırbistan stratejik tercihini Avrupa lehine karar vererek yaptı ve oradan geri dönüş yapmadı. Umarım bu seçimin eylemleri de hayata geçecektir” diyerek yolun sonuna yaklaşıldığını vurguladı.

Vuciç, Sırbistan’ın Priştine ile olan diyaloğun yanı sıra “dış politika ve hukukun üstünlüğü alanındaki reformlar” konusundaki diyalogun da tamamlaması için çaba gösterileceğini belirtti ve Sırbistan’ın “reformları tamamlayabileceğini” vurguladı. Ancak diyalogun sonucunun, AB üyeliğine bağlı olduğunu da belirtmeden geçemedi.

Kosova yetkilileri de en kısa sürede görüşmeleri tamamlamayı arzu ettiklerini açıkladı. 2011 yılından bu yana sürdürülen Kosova-Sırbistan görüşmeleri her iki ülke için AB üyeliğinde en kritik aşama. Sırbistan AB tam üyeliğini alacak, Kosova Sırbistan’ı takip edecek.

Kader bu, iki düşmanın AB yolculuğu birbirine bağlı.

AB Sırbistan’ın üyeliğini çok önemsiyor. Diğerleri kolay lokma. Belki biraz Arnavutluk zorlayabilir. Ama esas mesele hukukun üstünlüğü, insan hakları, medya özgürlüğü, yolsuzluk ve rüşvetle ciddi mücadele v.b. meselelerin süratle halledilmesi.

AB bu sefer işi sıkı tutuyor.

1 YORUM

  1. AB dogrusunu yapiyor. Sabirla Balkanlara huzur gelecek, Rusya etkisi tamamen sonecek. Sadece sabir ve sakinlik, ozellikle Arnavutlar icin soyluyorum tum Balkanlardaki.

CEVAP VER