Adelina Sfishta haberi: Kosova’dan terör örgülerine katılım hayli yüksek

0

ABD Dışişleri Bakanlığının raporuna göre Kosova’dan terör örgütlerine katılımda azalma meydana gelmiyor. Rapor, Kosova’dan 315 kişinin El Nusra veya İŞİD’e katılmış olduğunu belirtiyor.

Müslümanlık anlayışları diğer gruplardan farklı olan ve silahlı mücadele veren bu gruplar, Balkan ülkelerinde özellikle camilerde yapılan propaganda yapıyor, bu yolla da Suriye ve Irak’ta veya Avrupa ve ABD gibi ülkelerde karşı mücadele verilmesini besleyecek müslüman savaşçı insan kaynağının takviyesine, dünyadaki yeni savaş anlayışının uygulamaya sokulmasına hizmet edecek elemanların psikolojik olarak hazırlanmasına oldukca ciddi katkı vermekteler. Bu da müslümanlar ile müslüman olmayanlar arasında amacı ve hedefi tam kestirilemeyen bir mücadele alanı oluşmaktadır.

Silahlı mücadele yöntemini seçen hocalar, müslüman ülkelerde genç nüfus üzerinde ciddi çalışmalar gerçekleştirmekte ve ayrıca para gücü ile bir çok ailenin ve kişinin hayatlarını farklılaştırmaktalar. Bu farklılaştırma, bu örgütlerin tercih ettikleri mücadele yönteminin insan temelini oluşturuyor.

Balkan ülkelerinde bazı resmi veya gayri resmi din adamları ile bazı dini örgütler, insanların bu savaşlara katılması için çok şiddetli propagandalar yapmakta ve ayrıca tercihleri etkileyen “para” da yoğun olarak kullanılmaktadır.

Bu çalışmalara hizmet eden “hocalar” veya örgütler, fikirlerini değiştirebildikleri insan başına oldukça iyi para kazanmaktadırlar.

Yani fakir fukara halkın çocukları biraz da para kazanma ümidiyle “hocalar” tarafından İslam’a hizmet olarak sunulan bu tarz yanlış işlere sokulmaktalar. Bazen bu işlerin içine girenler de bilmemektedir ne yaptıklarını.

Aşağı yukarı böyle özetlenebilecek sözde İslami mücadele tarzı için Kosova’dan 315 kişi ikna edilmiş ve El Nusra ya da İŞİD’e iştirak etmiştir.

NATO ve EULEX Kosova’daki bu durumun değişmesi için yoğun gayret göstermektedirler.

CEVAP VER