Adelina Sfishta haberi: Makedonya yeni perspektifler peşinde

0

Demokrasi karşıtı eski iktidarın tutumları nedeniyle, ülkesinde ve bölgesinde barış yerine çatışmayı tercih eden Makedonya, kriminal iktidarın uzaklaştırılması sonrası oluşmuş Zoran Zaev liderliğindeki yeni iktidar, ülkeye denge sağlayabilecek yeni politik dayanışmalarla makul ve mantıklı yol bulmaya çalışıyor.

“Çatışma yerine uzlaşı” tercih ediliyor.

Bildiğiniz gibi Bulgarlar “Makedon milletinin Bulgar olduğu ve Makedonya topraklarının bir kısmının Bulgaristan’a ait olduğu” iddiasına sahip. Eski Makedon lider Gruevski de Bulgaristan düşmanlığı yapıyordu.

Politik krizi atlatan Makedonya normalleşmeye gayret ediyor. Normalleşebilmesi için “güç biriktirmesine” ihtiyacı var.

Yaşanan uzun süreli kaotik dönemden sonra devlet yönetimini ele geçiren demokratik muhalefet, AB’den de çok ciddi bir destek aldı. AB’nin Makedonya için önerdiği “bazı işleri yapmak kaydıyla, kısa sürede AB’ye üye olabilme” teklifi, Makedonya’nın dış politik yolunu da belirledi. AB’ye “Komşuları ile iyi ilişkiler kurma” sözü veren Makedonya işe Bulgaristan’la başladı.

Bölgesel destek konusunda da Makedonya açısından avantaj sağlayacak Bulgaristan’la işbirliği, taşıdığı risklere rağmen, içinde bulunulan dönem içinde Makedonya için de avantajlı gözüküyor.

Zoran Zaev ile Bulgaristan mevkidaşı Boyko Borissov anlaşmayı 01.08.2017 tarihinde Makedonya’nın başkenti Üsküp’te imzaladılar.

Makedonya NATO ve AB üyeliği için Bulgaristan’ın desteğini istiyor, Bulgaristan ise  “dostluk, iyi komşuluk ilişkileri ve işbirliği” talep ediyor.

Sırbistan ile bölgesel rekabet içinde olan Bulgaristan da anlaşılan dostlarını artırmaya çalışıyor Balkanlarda. Bu anlaşmanın selameti de aslında Sırbistan tuzaklarına düşmemek.

Anlaşma ile Bulgaristan tarihi bölgesel ddialarını, toprak taleplerini gündemden kaldırıyor, Makedonya’nın içişlerine karışmayı da zamanın ruhundan çıkartıyor.

AB yapılan anlaşmayı önemli buldu. Mogherini ve Hahn, “Bu anlaşma her iki tarafın da ikili meselelerin üstesinden gelmek için kararlı olduklarını gösteriyor ve tüm bölgeye ilham kaynağı oluyor” dedi.

Zaev verdiği demeçte “Balkanların Avrupa-Atlantik perspektifini hak ettiğini” belirtti. Borisov ise, iki ülkenin doğalgaz hatlarını birbirine bağlamaya ve 2027 yılına gelindiğinde Sofya ile Üsküp arasında 280 milyon euro (330 milyon dolar) maliyetli demiryolunu tamamlamaya karar verildiğini söyledi. Borisov ayrıca “geriye değil ileriye bakmak gerektiğini ve anlaşmanın pozitif etkilerinin 10 yıl sonra ortaya çıkacağını” belirtti.

Okul ders kitaplarındaki düşmanlık geliştiren ifadeler de, karşılıklı olarak, kaldırılacak.

İyi bir anlaşma, Makedonya iyi yolda gözüküyor.

 

CEVAP VER