Adelina Sfishta haberi: Prenses Diana’nın Bosna ziyareti üzerinden 20 yıl geçti

0
Bosna prenses Diana’yı unutmadı..

Prenses Diana, kara mayınlarından etkilenen insanlara destek vermek, kara mayınlarının temizlenmesi konusunda farkındalık oluşturmak için, 9 ağustos 1997’de Bosna’ya 3 günlük ziyaret gerçekleştirmişti.

Diana, Bosna’yı ziyaretinden 3 hafta sonra, Paris’te trafik kazası geçirmiş ve ölmüştü.

Diana’nın 20 yıl önceki ziyaretini anma toplantısında, İngiliz Büyükelçi, “Diana bilse ki kara mayınları hala Bosna’da insanların ölümüne neden oluyor, çok üzülürdü” dedi.

Kara mayınlarının muhtemelen olduğu bölgelerde iskan edilmiş, yaklaşık yarım milyon insanın %15’i hala bu korku ile yaşıyor. Diana o dönemlerde tam bilinmeyen bu meseleye farkındalık yaratmıştı, Bosna’ya yaptığı bu mütevazı ziyaretle.

Ziyaretin bir parçası olarak, Diana, Tuzla yakınlarındaki küçük Dobrnja kasabasındaki mütevazı evinde Suljkanoviç ailesine sürpriz bir ziyarette bulundu. Bu ziyaretten birkaç hafta önce ailenin babası Muhamed Suljkanoviç, evinin dışındaki ormandaki bir mayına basarak ayağını kaybetmişti. Karısı Suada bu olayı hatırladı. Suada ayrıca, Diana’nın doğum günü pastası getirmesini de asla unutamadı. “Diana ve Amerikalı arkadaşı Ken (Rutherford) doğum günü pastası getirdi ve doğum günümü kutladılar ve biz şoka girdik. Nasıl öğrendi benim doğum günümü?”

Ailenin reisi Muhammed Suljkanoviç de, “Diana’yı hiç unutamadık” diyordu. “Buradan ayrılmasından 3 hafta kadar sonra ölmesi bizi derin üzüntüye soktu. Onu devamlı hatırlamak için kızımızın adını Diana koyduk.”

Küçük hatıralar gibi gözükebilir bizlere, ama 20 yıldır unutulmamış ve kara mayınlarından etkilenen ve elini- ayağını kaybeden Bosna’lı insanların hayata olan bağlarını bu minik ziyaret sağlamış.

Küçük şeyleri “küçük diye” asla ihmal etmeyin. Zira söz konusu olan “insan”.

CEVAP VER