Adelina Sfishta haberi: “Sırbistan cumhurbaşkanı Vucic, “Kosova ile sorunları çözmeliyiz”

0

Hani derler ya rüyamda görsem inanmazdım. Vucic’in açıklamasını okuyunca gerçekten çok şaşırdım. Cumhurbaşkanlığı yemin töreninde bile “Kosova topraklarını geri alacağım” gibi oldukça ekstremist sözler söyleyen Vucic beni çok şaşırttı.

Vucic 7,1 milyon Sırbın kendisini affedip affetmeyeceğini tam bilemediğini, ama “Batı Balkanlar’da, kuzeydeki en büyük iki halk olan Sırplar ve Arnavutlar arasında, kuzey-güney hattında bir barış ve istikrar ekseni kurarsak, önümüzdeki 100 yıl boyunca siyasi sorunlarımızda yüzde 80’lik bir düzelme gerçekleşebileceğini” söyledi.

Kosova-Sırbistan arasındaki problemlerin çözümü, AB üyelik sürecinde en önemli şart. Yıllardır sürüncemede bırakılan meselelerin, bir şekilde çözümü bekleniyor.

Rusya ve Sırbistan 2008 yılında bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı henüz tanımış bile değil.

“Dondurulmuş çatışma” kavramı ile mevcut durumu açıklayan Sırplar, yarını hep “savaş” olarak tasavvur ettiler ve halka da bunu söylediler.

Kosova ile problemlerin çözümü “Sırp anayasası”nın değiştirilmesine bağlı. 250 kişilik Sırp parlamentosunun 131 milletvekili Vucic’in partisine ait. Sözkonusu anayasa değişikliği 2/3’lik bir sayıya, yani 166 kişiye ihtiyaç gösteriyor. Anayasayı değiştiremezsek “AB yolumuz kapanacak” diyen Vucic, muhalefet partilerinin “kesin konumunu” anlamaya çalışıyor.

Vucic samimi ise ve başarılı olursa Sırbistan yeni AB üyesi.

Bakalım görelim.

 


 

 

CEVAP VER