Adelina Sfishta haberi: Arnavutluğun yabancıları

0

Arnavutluk, Enver Hoxha (Enver Hoca) mazisine rağmen, bugün yabancıların gelecek aradığı ülkelerden birisi, Balkanlarda.

Denizi, güzel tabiatı, alternatif kültür ve inanç turizm imkanları, surprizler sunan tarımı, mafya organizasyonlarının etkilerinin hala sürmesine rağmen size muhabbetle bakan önemli sayıdaki nüfusu ile, diğer kültürlerdeki insanları hayli şaşırttığını görüyoruz.

Uluslararası kuruluşların varlığı, bu görevlerde çalışan insanların kendi kültürlerini Arnavutluk toplumuna katabilmeleri ve bu konuda Arnavutluk toplumunun oldukça toleranslı olması, sizi sürprizlerle dolu bir hayatın içine iteliyor.

Korku da var elbette, ama toplamda “macera” ağır basıyor. Bu macera sözü, sürprizler, şaşırtıcılık, enteresanlık, tekdüze olmayan anlamlarında kullanılmıştır.

Türkiye’de bilinenin aksine İtalyanlar hayli sayıdadırlar ve kültürleri yaygındır. 2015 yılı resmi verilerine göre; 2700 İtalyan firması, Arnavutluğa, hem ciddi ekonomik katkı sağlamakta ve hem de ciddi bir İtalyan nüfusunu Arnavutluk toplumu içine boca etmektedir.

Ardından Yunanlılar gelmektedir. Kosovalı işletmeler üçüncü sırada.

İşletmelere ilaveten yabancı işgücü de oldukça önemli etkiler oluşturur Arnavutluk toplumu üzerinde. Yabancı iş gücünün %30’u inşaat sektöründedir ve bu sayının %52’sini Türkler oluşturur. %12’si de Çinlilerdir.

Bütün bu firmalar ve onların çalışanları ile yabancı işgücü, Arnavutluk toplumunu da daha zengin bir kültürel alaşım haline getiriyor. Yabancılar, bir çok insani proje de geliştirerek, katkı sağlamaktalar. İtalyan grubu, karla kaplanan dağ köylerinin yollarının açık tutulması, susuz köylere su götürülmesi gibi insani bir çok meseleyle de haşır neşir olmakta.

Bu tür çalışmalar, dışarıdan gelenleri daha fazla “insan” haline getiriyor.

Türkler daha ziyade, dini kurum ve eserleri ayağa kaldırmayı önceliyor. Bu bazen yanlış anlaşılmalara neden olsa da, zamanla “esas” niyet netleşiyor ve yapılanlar “takdir” ediliyor.

Dışarıdan gelenlerin “insani meselelere katkı vermesi” toplumlar arası dostluğu geliştiriyor.

CEVAP VER