Adelina Sfishta haberi: Sırbistan Makedonya’nın içini yine karıştırıyor

0

Sırbistan ile Makedonya arasında sürprizlere açık gelecek!

Makedonya parlamentosuna yapılan baskının içinde Rus ve Sırp paramiliter unsurların bulunduğuna dair savcılık soruşturmasında ortaya çıkan bazı ipuçları, araştırmaların derinleştirilmesini gerektiriyor.

Sırbistan’ın Makedonya büyükelçiliği görevlilerinden, istihbarat görevlisi, Goran Zivaljevic isimli birinin 27 Nisan’daki Makedonya parlamento baskınına katıldığı yolunda çok güçlü emareler ortaya çıktı.

Goran Zivaljevic Makedonya cumhurbaşkanı savunma danışmanı olan Sinisha Aleksovski’nin kendisinin parlamentoya gitmesi konusundan haberdar olduğunu söyledi ve “onun izni ile gittim” dedi.

Bildiğiniz gibi geçen hafta Sırbistan cumhurbaşkanı Vucic, Sırbistan’ın Makedonya’daki elçilik görevlilerinin tamamını Sırbistan’a geri çekmişti. Vucic gerekçe olarak elçiliğe bir saldırı olacağına dair güçlü istihbarat aldıklarını belirtti. Sırbistan’ın Makedonya elçiliği mensupları 25.8.2017 tarihinde Makedonya’ya geri döndü. Büyükelçi ise 31.8.2017 tarihinde Makedonya’ya dönecek.

Goran Zivaljevic, tehlikeli bir insan. Rusya, Ukrayna v.b. tehlikeli mahallerde sürekli bulunmuş ve Rusya istihbaratı ile sıkı ilişkilere sahip.

Sırbistan medyası, Makedonya Başbakanı Zoran Zaev’in Sırbistan’a karşı savaş açtığına dair yığınla yazı ve makaleyle dolu. Ayrıca tv programları Zaev’i suçlayan yorum analiz programları ile konunun üzerine gidiyor.

Aleksander Vučić ve Zoran Zaev “olası yanlış anlamaları netleştirmek” için bir telefon görüşmesi yaptılar ve bunun sürdürülmesi gerektiği yönünde anlaştılar. Lakin durum sürprizlere gebe.

Sırlarla dolu Makedonya parlamento baskınında, sırlarla dolu bir Sırp istihbaratçının rol alması sizce de Rusya’nın Makedonya siyasetine müdahalesini göstermiyor mu?

CEVAP VER