Adelina Sfishta haberi: Yunanistan-Arnavutluk enerji hattı hızla ilerliyor

0

Yunanistan-Arnavutluk kesiminde Trans Adriatic Pipeline (TAP) hızla ilerliyor.

Azerbaycan’dan Türkiye’ye oradan da Yunanistan üzerinden Arnavutluğa ve nihayetinde Adriyatik denizini aşarak İtalya’ya geçecek olan Trans Adriatic Pipeline (TAP) hızla inşa ediliyor. TAP, toplamda 878 kilometre uzunluğunda olacak (Yunanistan 550 kilometre, Arnavutluk 215 kilometre, Adriyatik Denizi 105 kilometre ve İtalya 8 kilometre).

TAP’ın ortaklığı; BP (yüzde 20), SOCAR (yüzde 20), Snam S.p.A. (yüzde 20), Fluxys (yüzde 19), Enagás (yüzde 16) ve Axpo’dan (yüzde 5) oluşuyor.

Yunanistan ve Arnavutluk sınırları içindeki kesimin borularının kaynak yapılması %60 oranında tamamlandı. Toplam 765 kilometrelik TAP güzergahının böylece 458 kilometresi bitirilmiş oldu.

Trans Adriatic Pipeline (TAP), Avrupa Birliği için öncelikli enerji projelerinden biri olan Güney Gaz Koridorunun bir parçası. Proje, Azerbaycan’ın Şah Deniz bölgesi 2’den AB ülkelerine gaz taşınmasını öngörüyor.

Avrupa’nın gaz ihtiyacının temininde, Rusya boru hatlarına alternatif yaratacak olan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) Türk-Yunan sınırında, Edirne’nin İpsala ilçesinde, Trans Adriatic Pipeline’na (TAP) bağlanarak yoluna devam edecek.

Enerji konusu Balkan ülkelerinin ekonomik işbirliği içinde önemli konuma sahip.

Hayırlısı.

CEVAP VER