Adelina Sfishta haberi: Arnavutluk AB görüşmeleri ertelendi

1

Arnavutluk’un AB üyeliği konusunda halletmesi gereken aslında kolay iki meselesi var, ama Arnavut karakteristiği bu iki kolay şartı adeta “imkansız” hale getiriyor.

Neredeyse 10 yıldır aynı konuda başarısızlık ısrarla tercih ediliyor, Arnavutluk tarafından.

AB’nin Arnavutluk’tan istediği;

  • İktidar ve muhalefet arasında normal ilişki sisteminin kurulması,
  • Devlet yönetiminde, hukukun üstünlüğü, yolsuzlukla savaş, temel insan hak ve hürriyetlerinin korunması, organize suçlarla mücadele konularının halledilmesi.

Bu iki konu iktidarlar değişse de ısrarla çözümsüzlüğe itiliyor. İktidar ve muhalefet bu dönemde çok yakın oldu. Hatırlarsınız, seçimler öncesi muhalefetin bütün istedikleri, hatta fazlası Edi Rama hükümeti tarafından yapıldı. Ve seçimlere daha demokratik şartlarda ve daha bir dialog içinde girildi.

Seçim sonrası gene aynı gerilime dönüldü.

NATO bile aynı konuda uyarılarda bulundu. “Batı Balkanda yolsuzlukla mücadele ve hukukun üstünlüğü sağlanması gereken en önemli iştir” diye açıklamada bulundu NATO.

Epey “laf” var söylenecek, ama bizim Arnavutlar bu işleri yapmamakta ısrarlı ve treni kaçırıyorlar, bunun farkında değiller. Zaman geçiyor, ama bir arpa boyu yol alınabilmiş değil.

Netice; AB Arnavutluk’la görüşmeleri erteledi vesselam.

Mafya organizasyonunda bir numara olanlar, milletlerinin ve ülkelerinin selameti konusunda bu kadar vicdansız olabiliyorlar. Arnavut milleti, yine de bunlara oy veriyor ve destekliyor

1 YORUM

CEVAP VER