Adelina Sfishta haberi: Kosova Ordusu NATO duvarına çarptı

1

NATO, Kosova Ordusu’nun yasal zemin olmadan kurulmasına karşı.

Kosova’nın mevcut Kosova Güvenlik Gücü’nün (FSK), klasik muharebe yapabilir bir güce kavuşması için öngörülen yapısal değişikliklerin gerçekleştirilmesi, şartlara bağlı ve yasal zemin hazırlandıktan sonra mümkün olabilecek.

Kosova anayasasında değişiklik yapılmasını öngören bu yasal hazırlık, ülkedeki etnik unsurlarla uzlaşıyı gerektiriyor. Kosova ordusunun yapısı, görevleri, yasal sınırlılıkları, v.b. konuları, başta Sırplar olmak üzere, taraflarla karşılıklı değerlendirmeler sonrası netlik kazanabilecek.

NATO Genel Sekreteri bu konuyu Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi’ye ifade ettiğini, ancak Kosova politik liderliğinin, hükümetinin; ani bir kararla, anayasal bir düzenleme yapılmadan, diğer etnik unsurları dikkate almadan ve onlarla meseleyi değerlendirmeden, Kosova ordusunun kurulması kararından da endişelendiklerini belirtmektedir.

NATO bununla da sınırlı kalmıyor. Ayrıca ordu kurulması konusunda Priştine’nin Belgrad’la da sıkı işbirliğini talep ediyor.

Sırpları dikkate almayan bir ordu yapılanmasına kapı açan anayasa değişikliği mart ayında parlamentoya sunulmuş, ancak Batılı ülkeler ve NATO’nun baskıları ile bu yasanın parlamentoda işlem görmesi önlenmişti.

NATO, FSK’nin gelişimini, profesyonel ve büyüyen çok ırklı bir güç olarak desteklemektedir.

Kosova kendisini güvende hissetmemektedir. Zira ciddi anlamda silahlı gücü yoktur. Sırbistan ile gelişecek bir kriz anında Sırp ordularını durdurabilecek bir enstrümanı-gücü bulunmamaktadır. Mevcut Kosova Güvenlik Gücü hafif silahlarla donatılmış bir taburdan biraz büyük bir kuvvettir. Bu nedenle Arnavutlar biran önce güçlü bir orduya sahip olmak istiyorlar. Bu konu sadece maddi güce ihtiyaç duymuyor, ayrıca mevcut anayasanın da değiştirilmesini gerektiriyor.

Mevcut hükümetin kurulmasına destek veren Belgrad ve “Kosovalı Sırplar”, kendilerinin dikkate alınmadığı bir ordu kuruluşunu ve anayasal değişikliği kabul etmeyecekler ve ayrıca hükümete verdikleri desteği geri çekerek hükümetin yıkılmasına neden olabileceklerdir.

Bildiğiniz gibi, koalisyon, ancak Lista Sırbska grubunun, Vucic’in yönlendirmesiyle, olumlu oy vermeleri sonucu kurulabilmişti. Lista Sırbska Kosova’nın mevcut hükümetinin kendileri ile görüşülmemiş bir anayasa değişikliğini ve yasal düzenlemeleri kabul etmeyeceklerini deklare etti. Bu şartlarda ve NATO ile Batı ülkelerinin açıkça bu konuda Kosovalı etnik unsurları dikkate alan bir ordu kurulması konusundaki net tavsiyeleri işin kolay olmadığını göstermektedir.

Kosova Güvenlik Gücü’nün (FSK) kurulmasında ve eğitilmesinde Türkiye’nin önemli desteği olmuştur. Bu gücün “Ordu” olarak, klasik muharebe yapabilir seviyeye çıkarılması, yani tank-top-uçak-helikopter-zırhlı araç v.b. ağır silahlarla donatılması konusunda muhtemelen Türkiye hiçbir şey yapamayacaktır. Bu konuda uygun bir siyasi atmosfer de kalmamıştır Kosova ile Türkiye arasında. Türkiye’nin “özel talepleri” için Kosova yargıyı adres göstermekte ve idari bir tedbirle Türkiye hükümetinin taleplerini karşılamamaktadır.

Yine de belli olmaz, Türk-Arnavut kardeşliği Kosova’nın çok önemli ihtiyacı; yani ordusunun kurulması konusunda Türkiye’nin gerekeni yapmasına eninde sonunda imkan verir. Kosova için hayati ihtiyaç olan “ordu kurulmasında” Türkiye Kosova’yı yalnız bırakmaz.

1 YORUM

  1. ordu kurmak kolay değil Arnavut kardeşlerime hatırlatırım ama türkiye ile işbirliği maliyeti azaltabilir diye değerlendiriyorum

CEVAP VER