Adelina Sfishta haberi: Kosova 2017 yerel seçimlerinde son durum

0

Seçimlerin tamamlanmasının üzerinden 24 saat geçti, ancak kesin neticeler henüz ortaya çıkmadı.

KQZ (merkezi seçim komisyonu) verilerine göre, büyük şehirlerde genel durum şöyle:

Büyük yerleşim merkezleri dikkate alınarak hazırlanan tabloda görüldüğü gibi, sadece İPEK belediyesinde LDK’nin 1inci turda %50’yi aşarak belediye başkanlığını aldığı, diğer yerlerde ise neticenin ancak 2inci turda belli olabileceği gözüküyor. İPEK’te geçen dönem de belediyeyi LDK kazanmıştı.

İkinci turda V.V. ve LDK, rakip olmadıkları belediyelerde, muhtemelen birbirlerini destekleyecektir. Bu durumda PDK’nın durumu daha da kötüleşecek, LDK ve V.V. daha çok büyük belediye kazanmış olacaktır.

Alınan oy yüzdelerine göre toplamda LDK’nın birinci sırada olduğu görülüyor. Bunun önemli nedenini LDK’nin mevcut belediye başkanlarının güçlü isimler ve partinin kurumsal alt yapısının güçlü oluşunda görmek gerekir.

2017 parlamento seçimlerini birinci sırada tamamlayan V.V. yerel seçimde ikinci sırada yer almaktadır. Genç kadrolardan oluşan V.V. belediyelerde henüz yeterli tecrübeye sahip değildir. Bu durum oylarını bir miktar düşürmüştür. PRİŞTİNE’yi geçen dönem yöneten belediye başkanı Shpend Ahmeti tecrübesiyle yine başarılı olabilmiştir.

PDK ise büyük şehirlerde 3üncü sıraya düşmüştür. Prizren şehrini kaybedecek gözükmektedir. Hasim Thaci’nin partinin başında olmayışı ve yıllarca iktidar olmanın getirdiği yıpranma sonuçta etkili omuştur.

Bu aşamada netleşen neticeler çerçevesinde LDK’nın önemli bir atılım yaptığı, V.V.’nın genel seçimlerde elde ettiği başarıya ulaşamasa bile yerel yönetimlerde de 2inci sırada oy gücüne ulaşabildiği görülmektedir. PDK ise, hükümet olmasına ve cumhurbaşkanının bu partiden olmasına rağmen, büyük şehirlerde büyük bir düşüş yaşamıştır.

İkinci tur seçim yapılacak büyük belediyelerde PDK’nın şansı çok düşüktür.

Gelişmelerden sizleri haberdar edeceğim.

CEVAP VER