Adelina Sfishta haberi: ABD Makedonya’da yargıya baskı mı yapıyor?

0

Makedonya: Gruevski dönemi yargıçlar, ABD’nin Makedonya yargı sistemine baskı yaptığı algısı oluşturmaya çalışıyor

Sevgili okuyucular, sizlere “Rus tipi dolaylı etkileme tekniği”nden bahseden yazılar yazdım ve Balkanlar’da seçimleri Rusya’nın manipule ettiğini anlatmaya gayret ettim.

Bu günlerde eski yönetimin (Nikola Gruevski hükümeti) kadroları eliyle, ABD’nin, Makedonya hükümet ve yargı sistemine baskı yaptığı propagandaları, medya vasıtasıyla, yayılmaya çalışılıyor.

Bu tam bir algı yönetimi.

Geçmiş dönemde parlamentoyu basanlar bunlar değil miydi? Bunun için hiçbir şey yapmayan o dönemin yargıçları-savcıları, eski dönemin siyasilerini ve bürokratlarını yargıdan kurtarabilmek ve halkı baskı yapıldığı konusunda ikna edebilmek için, yoğun olarak algı yönetimi yapıyorlar.

Ceza Mahkemesi eski başkanı ve Üsküp’ün Temel Mahkemesi’nin en üst düzey hâkimi olan Yargıç Vladimir Pancevski, ABD Büyükelçiliğinin Makedonya’nın yargı sistemine müdahalesi hakkında Alfa TV’ye konuştu.

Yargıç Vladimir Pancevski; ABD Büyükelçisinin kendisi ile konuştuğunu ve ABD ile uyumlu çalışmasının kendisine avantajlar sağlayacağını belirttiğini, söyledi. Yargıç Vladimir Pancevski; ABD elçiliğine, yargıya baskı yerine, kendisine yapılan kirli propagandaların önlenmesi için gayret göstermesinin daha uygun olacağını belirten bir mektup gönderdiğini de sözlerine ekledi. Yargıç Vladimir Pancevski; çok az sayıda Makedon hukuk adamının bağımsız olduğunu da konuşmasında belirtti.

Yargıç Vladimir Pancevski’nin; yeniden Ceza Mahkemesinin başkanı olabilmek için, eski yönetimi ve Rusya ile işbirliğini destekleyen hakimleri konsolide etmeye dönük bu gayreti gözlerden kaçmıyor.

CEVAP VER