Adelina Sfishta haberi: Hırvatistan’da muhalefet hükümeti düşürebilecek mi?

0

Hırvatistan; ülkenin en büyük firması AGROKOR’un finansör kuruluşları dolandırması ve iflası ile çalkalanıyor. AGROKOR yaklaşık 5 milyar euro borcu ödeyemez durumda ve CEO kayıplara karışmış.

İktidarı oluşturan muhafazakar ve liberal koalisyonu, sözkonusu problemin çözümü için, sahip olduğu çoğunlukla, parlamentodan bir yasa geçirdi ve şirketin borçlarının ödenmesi ile şirketin verimli duruma getirilmesi sağlanmaya çalışıldı.

Hırvatistan muhalefeti sosyal demokrat. Muhalefet AGROKOR olayında hükümetin borç yapılanmasında bazı alacaklıları avantajlı duruma getirdiği ve bir kısım alacaklıları ise neredeyse alacaklarını alamaz duruma soktuğu, yönetimin hükümetçe devralınarak atadığı kayyum ve yönetim kurulunun taraflı olduğu gerekçesi ile hükümet hakkında gensoru verdi ve hükümeti devirmek için ciddi bir adım attı.

Güven oylaması Cuma günü gerçekleştirilecek. Hükümet koalisyonu az farklı ama sağlam bir çoğunluğa sahip. Muhalefet firmanın Hırvatistan ekonomisinde meydana getireceği sıkıntıların halka yansımasını kullanmak ve hükümeti ciddi bir sınava çekmek istiyor.

Muhalefetin hükümeti devirmesi pek beklenmiyor ama politik sıkıntıya sokacağı ise kesin.

Bu arada AGROKOR CEO’su İngiltere’de tutuklandı.

 

CEVAP VER