Adelina Sfishta haberi: Karadağ’daki Rus darbesi aydınlanıyor!

0

Karadağ’da iktidarı değiştirmek ve Karadağ’ın NATO’ya katılımının önüne geçmek için 2016 Ekim ayında Rusya yönetiminde bir darbe gerçekleştirilmeye çalışıldı. Hatırlayacağınız gibi bu konuda haberleri sizlere sunmuştum.

Darbe sağ salim atlatıldı, hali hazırdaki iktidar partisi seçimlerden başarı ile çıktı ve hükümeti kurdu, Karadağ da NATO üyesi oldu.

Sıra geldi, darbenin ve darbeye katılanların yargı önünde hesaba çekilmesine.

Darbeyi Rusların organize ettiğine dair bir şahit var, Sasa Sindjeliç. Sasa eski Yugoslavya’da paramiliter savaşcı gruplara mensup, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde Rus birlikleri ile savaşmış, bu konulara oldukça yatkın bir şahsiyet.

Sasa Sindjeliç aynı zamanda Karadağ’daki darbeyi organize eden ve darbeyi gerçekleştirmeye çalışan Sırp.

Darbenin arkasındaki 2 Rus; Eduard Shishmakov ve Vladimir Popov, Rus askeri istihbarat görevlileri olduğuna inanılan kişiler. Darbenin ardındaki beyin olmakla suçlanıyorlar. 16 Ekim 2016’da Karadağ’da bir gün kaldıkları Karadağ istihbaratı tarafından tesbit edilmiş.

Sindjeliç, mahkemeye Shishmakov’la nasıl tanıştıklarını anlattı ve 2015 ile 2016 yıllarında Moskova’da yapılan çok sayıda toplantıya katılıma, arsa ve lojistik organizasyonlar adı altında yaptıkları çalışmalara ilişkin ayrıntılar verdi.

Sırp milliyetçisi ve monarşisti olduğunu söyleyen Sindjeliç pan-Slavist düşüncelere sahip olduğunu ve 2015 yılında Rusya’yı daha sık ziyaret etmeye başladığını söyledi. Shishmakov ile teması sürdürdüklerini açıkladı.

Seçimden birkaç ay önce Mart 2016’da Shishmakov’tan Karadağ hakkında “garip” bir mesaj aldıklarını hatırlattı.

Rus istihbaratçı Shishmakov mesajında; “Yeter. Artık tolere edilemez, Karadağ otoritesi devirilmeli” dedi.

Rus istihbaratçı Shishmakov bana “Dört kez 25.000 euro ve iki kere 50.000 euro verdi” dedi; paranın darbe düzenlemek ve silah satın almak için verildiğini belirtti Sindjeliç.

Sindjeliç ayrıca, Rus yanlısı Demokratik Cephe ittifakının bütün bu olanlardan haberli olduğunu ve seçim günü darbeden yararlanarak iktidarı ele geçirme gayretinde olduğunu belirtti.

Sindjeliç ihanet edildiğini öğrendiğinde gönüllü olarak Karadağ makamlarına teslim olduklarını söyledi.

Darbe davasında suçlanan Cephe Partisi liderleri Andrija Mandic ve Milian Knezeviç, mahkeme salonundaydılar ve Sindjeliç’in ifadelerini gülünç olarak nitelediler.

Sindjeliç Karadağ hükümetince koruma altında.

Karadağ’daki Rusya güdümündeki darbe aydınlanmak üzere.

Rusya sadece Karadağ’da değil, Makedonya’da, Kosova’da, Sırbistan’da velhasıl batı Balkanların kaynayan bölgelerinde, Rus menfaatleri için darbe dahil her türlü organizasyonun içinde görülüyor.

Ha, Türkiye mi? Buralarda YOK!

CEVAP VER