Adelina Sfishta haberi: Srebrenitza katillerinin orijinal videoları ortaya çıktı!

0

Bosna: Srebrenitza katillerinin orijinal videoları ortaya çıktı!

Bosna savaşının en dramatik hadisesi, malum, 1995 yılı Temmuz ayında meydana gelen, Srebrenitza katliamı. Sırp katillerinin vurup gömdüğü Boşnakların naaşlarına ulaşılmaya çalışılıyor hala. Bulunanlar kimlik tespiti yapılıp, sembolik mezarlığa gömülüyor her yıl.

Bu katillerle ilgili mahkemeler de devam ediyor.

Süren mahkemelerden birisi de Sırbistan devletinin eski devlet güvenlik şefleri Jovica Stanisic ve Franko Simatovic’in mahkemeleri.

Savcılar, Stanisic ve Simatovic’in Lahey’deki Uluslararası Mahkemede yapılan duruşmada katil Sırp birliği “Scorpions”un kendileri tarafından çekilen, altı Boşnak sivil cinayetinin videosunu onlara gösterdi.

Katillerin öldürdüğü kurbanların; Safet Fejzic, Azmir Alispahiç, Sıdık Salkic, Smail Ibrahimovic, Dino Salihovic ve Juso Delic olduğu belirlendi.

Katillerin ise; Scorpions savaşçıları Pero Petrasevic, Milorad Momic ve Aleksandar Medic olduğu kayıtlardan tespit edildi.

Scorpions birliğinden Boşnak sivilleri bizzat öldürenler 15-20 yıl hapse mahkum edildi daha önceden. Sıra bu birliği kuran ve katliamlar için Srebrenitza bölgesinde görevlendiren yetkililere geldi.

Mahkeme hala devam ediyor, neticesi umarız katliama maruz kalmış Boşnakların ruhlarını rahatlatır hiç olmazsa.

CEVAP VER