Adelina Sfishta haberi: NATO Askeri Komitesi Bosna’yı ziyaret etti

0

NATO Askeri Komitesi, NATO’ya üye ülkelerinin 30 generalinden oluşan “yüksek heyet” ile Bosna Hersek Savunma Bakanlığı’nı Saraybosna’da ziyaret etti.

Daha önceki yazılarımdan hatırlayacağınız gibi Bosna Hersek (BH) NATO’ya üyelik sürecinde kritik bir aşama olan Membership Action Plan (MAP) üzerinde çalışıyor ve ilerleme kaydetmeye gayret ediyor.

İşte bu çerçevede BH Savunma Bakanı Marina Pendes liderliğindeki BH Savunma ve Silahlı Kuvvetleri’nin en üst düzey temsilcileri, Askeri Komite Başkanı General Petr Pavel liderliğindeki heyeti, BH’nin, NATO’nun MAP’ı hakkında kaydedilen ilerlemeyi değerlendirdikleri bir toplantıya ev sahipliği yaptı.

General Pavel, BH’nin savunma sektöründeki ilerlemesinden memnun olduğunu dile getirdi ve ayrıca BH’nin Afganistan’daki Barış Misyonu’na verdiği katkı için teşekkür etti. Dahası Pavel, Batı Balkanlar’ın istikrar ve refahının NATO’ya bağlı olduğunu ve NATO’nun stratejik çıkarlarının da bununla uyumlu olduğunu belirtti. Pavel ayrıca BH’nin NATO’nun değerli bir ortağı olacağını ve BH’nin Balkanların istikrarına önemli katkı vereceğini de söyledi.

NATO Askeri Komitesi ilk kez bu formatta ve bu seviyede BH’yi ziyaret ediyor. BH, 2006 yılında Barış İçin Ortaklık’a katıldı ve 2008 yılından bu yana üyelik hedefleri ve ilgili reformlar konusunda NATO ile Yoğun Diyalog çalışmalarında yer alıyor.

Bosna Hersek’in NATO’ya katılmasının Bosna probleminin çözümüne çok ciddi katkılar sağlayacağını değerlendiriyorum. Boşnaklar için de önemli güvence sağlayacaktır.

Boşnak kardeşlerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.

CEVAP VER