Adelina Sfishta haberi: Kosova’da yargı Albin Kurti’nin özgürlüğünü sağladı

0

Kosova’da, ALBİN KURTİ/Lëvizja VETËVENDOSJE (V.V.) partisinin zaferi
Tutukladılar ama yine başaramadılar.

Kosova’da son yerel seçimlerde Kosova’nın en büyük iki şehri başkent Priştine ve kültür şehri Prizren’i Lëvizja VETËVENDOSJE (V.V.)’nın belediye başkan adayları almıştı. Bu konuda yazdığım yazıyı OCAK MEDYA okurları hatırlayacaklar. Yeniden okumak isteyenler için yazının linkini yeniden veriyorum sizlere.

19 kasım 2017 tarihinde yapılan yerel seçimlerin ikinci turu sonrası, Priştine ve Prizren’i Lëvizja VETËVENDOSJE (V.V.)’dan geri almak için hukuk dışı bir çok uygulamaya imza atıldı.
Lëvizja VETËVENDOSJE (V.V.) partisinin lideri Albin Kurti, yaklaşık 2,5 yıl önceki bir olayın mahkemesini bu zamana getirip, tutuklandı. Bu girişim V.V. hareketinin yapabileceği protesto gösterilerini zayıflatabilmeyi amaçlıyordu.

Baskılar sonucu bir üst mahkeme Albin Kurti’yi serbest bıraktı neyseki.

Diğer önemli olay ise, sandıkların yeniden sayılmasını sağlamak için yargıya müracaatlar oldu. Ancak yüksek yargı buna gerek olmadığına karar vererek oyunları bozdu.

Geriye kaldı şartlı oyların olduğu sandıkların sayılmasında yapılabileceklerden ümitli olmak.

Şartlı oylar da medya önünde sayıldı ve yukarıda linkte verdiğim gibi, Priştine ve Prizren’I Albin Kurti’nin partisi Lëvizja VETËVENDOSJE (V.V.)’nın aldığı tescillendi.

Albin Kurti’nin partisi Lëvizja VETËVENDOSJE (V.V.) Priştine’de LDK ile Prizren’de ise PDK ile yarıştı. V.V. Prizren adayı seçim propagandalarında “Türk” olmakla suçlandı. V.V’nin Prizren adayı Mutahhar Haskuka. Şehirli bir Arnavut ve şehirli olması nedeniyle Türkçe’yi de gayet iyi konuşuyor.

Prizren şehri Haşim Taçi’nin eski partisi PDK’nın yıllardır aldığı bir belediye idi. V.V’nın burayı alabilmesi oldukça enteresan bir başarı. PDK yönetimlerinin bu belediyede basına yansımış yolsuzluklarının gün yüzüne çıkması beklenmektedir.

Bu iki büyük şehri alan V.V.’nin yıldızı giderek parlayacak ve Kosova’nın direksiyonuna da kısa sure sonra oturacaktır. Haşim Taçi’nin partisi ise belki de siyaset sahnesinden silineceği bir sürece girecektir.

Türkiye’de pek tanınmayan V.V’nın, tanındıkça sevileceği kanaatim var. Gazeteci olarak tavrım; hukuksuzluk, insan haklarının ihlali, yolsuzluk ve rüşvetle mücadele, medya özgürlüğü ve mafia devleti-mafya gruplarının ekonomiyi control etmesi gibi konularda “ümit arayışım” ile alakalıdır.

Kosova’mıza hayırlı olsun.

CEVAP VER