Adelina Sfishta haberi: Kosova’da dini gruplar resmen ve kanunla tanımlandı

0

Dün (29 Kasım 2017), Kosova Parlamentosunda, Kosova’daki dini grupları tanımlayan “dini özgürlükler yasası” 61 oyla Kabul edildi.

Kabul edilen kanuna göre; Katolik kilisesi, Ortodoks Sırp kilisesi, Protestan kilisesi, Yahudi cemaati, Kosova İslam Birliği, Kosova’daki tarikatlar birer kurum olarak resmiyet kazandı.

Kanunla tanımlanan dini kurumlar esasen Kosova’daki insanların mensup oldukları dinlere göre tanımlanmış gözüküyor. Eskisinden farkı, tarikatların ayrı kurum olarak tanımlanmış olması gözüküyor.

Dini kurumların oluşturulabilmesi için gerekli üye sayısı tanımlanmamış bu yasada. Önceki yasada dini kurumların en az 50 kişinin bir araya gelmesi ile oluşturulabileceği ifade ediliyordu. Bu sayı özellikle Yahudi ve Protestan dini kurumları açısından sıkıntılı olabilir düşüncesi ile sayının düşürülebileceği değerlendiriliyor. Ancak henüz rakam belli değil.

Ayrıntıların yönetmeliklerde belirleneceği umuluyor.

Kosova’daki tarikatlar kavramı da ayrıntıya muhtaç. Daha önceden Kosova İslam Birliği içinde temsil edilen tarikatlar, bu yasa ile bağımsızlıklarını kazanmış durumda. Bu durum tarikatları memnun ederken Kosova İslam Birliğini mutlu etmedi. Bundan böyle yeterli üye sayısı olan tarikatların dini kurum oluşturabileceği anlaşılıyor. Ancak ayrıntıları beklemek gerek.

CEVAP VER