Adelina Sfishta haberi: Makedonya’da Arnavutça da resmi dil

0

Makedonya: Demokratik parlamento ve demokratik hükümetin aldığı tarihi kararla Arnavutça resmi dil oldu!

Makedonya bildiğiniz gibi Makedon ve Arnavutların birlikte yaşadıkları bir ülke. 2001 yılında yaşanılan iç savaş sonucu yapılan OHRİ anlaşmasına göre iki topluluk birlikte yaşama sürecine girmişti.

2001 yılında başlayan bu hukuki birliktelik ve onun gerektirdiği Arnavut etnisitesinin haklarının hayata geçirilmesi uzun süreden bu yana gerçekleşemiyor ve toplumsal istikrar sağlanamıyordu.

Makedon milliyetçiliğine ve hatta faşizmine dayalı Gruevski hükümetleri OHRİ anlaşmasını uygulamamakta direniyordu.

Rusya yanlısı Gruevski hükümeti, Rusya’nın Makedonya’daki etkinliğinin sürebilmesi için, Makedonya’da toplumsal kargaşayı körüklüyordu.

2016 tarihinde yapılan seçimler sonucu iktidara gelen demokratik Zaev hükümeti, etnik ayrımcılığın hükümet etmede temel teşkil etmemesi ve siyasetin paylaşılması yolunda ciddi adımlar attı. Ve bu çerçevede OHRİ anlaşmasının hükümlerini uygulamaya sokacak yasal düzenlemeleri başlattı.

OHRİ anlaşmasında var olan Arnavutça’nın resmi dil olmasını (nüfusu %20’yi geçen toplulukların dili resmi dil olur kuralı gereği) demokratik Zaev hükümeti, Parlamentoya taşıdı ve parlamento 69 kabul oyu ile Arnavutça’yı resmi dil haline getirdi.

Arnavutlar için çok önemli olan bu karar Makedonya Arnavutları arasında büyük sevinç yarattı.

Kardeşlerimize hayırlı olsun diyoruz. Makedonya’nın beraberliği yolunda çok ciddi bir adım atılmış oldu.

CEVAP VER