Adelina Sfishta haberi: Bulgaristan: Shinzo ABE, Japonya Balkanlara geliyor

0

AB üyesi Bulgaristan, 2018’in ilk yarısında AB Konsey başkanlığını yürütecek olmanın da avantajı ile Bulgaristan-Japonya ekonomik ilişkilerini geliştirme gayreti içerisinde.

14 ve 15 Ocak 2018 tarihlerinde Japonya Başbakanı ABE Bulgaristan’ı ziyaret etti. ABE beraberindeki 30 önemli işadamı ile, Bulgaristan’a yapılacak Japon yatırımlarını masaya yatırdı.

ABE Bulgaristan’a ilk resmi ziyaret yapan Japon Başbakanı unvanına sahip oldu.

Bulgaristan ve Japonya, ticaretin geliştirilmesi için Bulgaristan’da bir Japon Ticaret Forumu düzenlemeyi kararlaştırdılar. Ayrıca kültür, bilim ve teknoloji alanında ortak bir yürütme komitesi kuracaklar.

Bulgaristan Başbakanı Borisov; elektronik, otomotiv endüstrisi, turizm, kültür ve tarım alanlarında yapılacak yatırımlara dönük, ikili işbirliği olanaklarını tartıştıklarını söyledi. Borisov ayrıca, Japon hükümetine, 1990’lardan beri Bulgaristan’a verilen hibeler için teşekkür etti.

ABE; Japonya ile AB arasında kurumsal ilişkilerin geliştirilmesinin ve AB-Japon entegrasyonunun önemli olduğunu, Bulgaristan’ın dönem başkanlığında, bu entegrasyonun gelişmesine katkı vereceğini umduğunu belirtti.

ABE ayrıca tüm batı Balkanlarla işbirliğini önemsediklerini ilave etti.

Başbakan Borisov, 2018 yılının ilk yarısında Bulgaristan’ın elinde tuttuğu AB Başkanlığına ek olarak, Orta ve Doğu Avrupa ile Çin ülkeleri arasındaki işbirliğine ilişkin, 16 + 1 girişiminin bu yıl Bulgaristan’da yapılacak zirve toplantısını hatırlattı.

Başbakan Borisov, çok önemli iki hususu da bu toplantıda gündeme taşıdı. Birincisi, önümüzdeki aylarda Batı Balkan ülkeleri toplantısının (Merkel İnsiyatifi) Bulgaristan’da yapılacağını ve bu toplantıya Suudi veliaht kralının da katılacağını ifade etti. İkincisi ise, Japon heyeti ile Bulgaristan’a yapılacak alt yapı ve üst yapı yatırımları için bağış ve destek opsiyonları ile diğer yatırım projelerini değerlendirmek istediklerini, ancak bununla yetinilmeyip, Batı Balkan ülkelerine yapılabilecek diğer Japon yatırım ve desteklerini de görüşmek istediklerini belirtti. (Bulgaristan’ı ne ölçüde ilgilendirir bu konu dikkati şayan).

Borisov ayrıca Kuzey Kore konusunda Japonya’yı katagorik olarak desteklediklerini ifade etti.

Haberden anlaşılacağı gibi, Japonya bütün Balkan ülkelerine ciddi bir yatırım atağı başlatacak ve Bulgaristan da bu süreçte politik rol almayı önemsiyor. Ayrıca Merkel inisiyatifi olarak adlandırılan, Batı Balkan ülkelerinin ekonomik entegrasyonu çalışmalarına Suudi Arabistan’ın da katılacak olması sanırım herkes için sürpriz olacaktır.

Hayırlı olsun Türkiye!

CEVAP VER