Adelina Sfishta haberi: Kosova’da garip bir siyasi cinayet

0

Kosova: Garip bir siyasi cinayet, Rusya barışı sabote mi ediyor?

16 Ocak 2018 tarihinde Kosova Mitrovitca’da çok garip bir siyasi cinayet işlendi. Kosova Sırplarından olan politikacı Oliver İvanoviç öldürüldü.

2010 yılında, Kosova barışına katkı amacıyla onunla ilk siyasi röportajı Balkan TV olarak biz yapmıştık. Sert bir Sırp Milliyetçisi olan İvanoviç uzun süre röportajı reddetmişti.

Konu tamamıyla provokasyon kokuyor.

İvanoviç’in öldürüldüğü bugün, Kosova-Sırbistan barış görüşmelerine yeniden başlandığı gündü. Sırplar derhal masayı terk ettiler, “Kosova’dan bu cinayetin hesabını soracağız” diyerek. Görüşmeler elbette kesildi.

Arnavut ve Sırp’ların krizlerden yararlanarak siyaset yapan tarafları kılıçları çektiler. Anlayacağınız ortalık toz duman.

Henüz polis araştırmaları bir sonuca ulaşabilmiş değil. Ben gazeteci olarak muhtemel failleri yazıyorum.

Kosova derin devletinin görünen yüzlerinden birisi PDK partisinin başkanı Kadri Veseli “Sırplar kafamızı kızdırmasın, bu sefer Niş’e kadar alırız” gibi bir beyanat vermişti.

Bir konuyu da işaret ederek muhtemel senaryolara devam edeyim.

Kosova’da halen hükümeti oluşturan PDK-NİSMA-AAK partilerinden oldukça yüklü sayıda, liderleri dahil, politikacı, muhtelif savaş suçları nedeniyle AİHM bünyesinde kurulacak “Özel Mahkeme”de, Hollanda’da yargılanacaklar. Bu mahkemenin iptal edilebilmesi için Kosova parlamentosunun olağanüstü gerekçelerle bir “yasa iptali” kararı alması gerekiyor. Yani olağanüstü şartlara sığınmak isteyenler hayli kabarık.

AB Batı Balkan barışı için Sırbistan’ı kontrol altına almaya çalışıyor. AB tarafından kontrol altına alınacak Sırbistan, bu durumda elbette Rusya’nın kontrolünden çıkmış olacak. Rusya’nın Balkanlarda uyguladığı entrikalara baktığımızda bu siyasi cinayette de Rus parmak izlerini görmek mümkün oluyor.

Arnavutların bu konudan mesul olacaklarını düşünmüyorum. Oliver İvanoviç Sırp-Arnavut gerginliğinin sona ermemesi için çok radikal eylemlere imza atmıştı geçmiş yıllarda. Bunlara rağmen Arnavutlar dokunmadı İvanoviç’e. Esasen şu sıralar İvanoviç oldukça normalleşmişti.

İvanoviç bir kaç ay kadar önce; “Mitrovitca’da Arnavutlarla bir problemimiz yok, buradaki polis de Sırp. Ama Mitrovitca’da mafya, kriminal gruplar esas tehlike”, anlamında açıklamalarda bulunmuştu.

İvanoviç’in eşi “biz biliyoruz kim yaptı” açıklamasında bulundu. Bu, cinayetin Sırp tarafınca işlendiği kanaatimi güçlendiriyor.

Yani Sırplar maşa, istikrara karşı çıkan Rusya teşvik edici olabilir.

CEVAP VER