Adelina Sfishta haberi: Bulgaristan’da neler oluyor?

0
Adelina Sfishta
1987 yılında Kosova-Podujeva'da doğdu. Kosova savaşını militan bir kız çocuğu olarak yaşadı. Üniversitede radyo televizyon eğitimi aldı. 2009 yılında Balkan TV'de çalışmaya başladı. 9 yıldır TV haber ve programcılığı yapmaktadır. Araştırmaları Balkan ülkeleri ve Türkiye eksenlidir.

GERB lideri Boyko Borisov’un seçimleri kazanmasını takip eden günlerde, önemli değişimler sürüyor, Bulgaristan’da.

GERB merkez sağ eğilimli bir parti. AB yanlısı ve Bulgaristan’da demokratik değerleri geliştirmeye gayret ediyor.

GERB hükümeti kurabilmek için, parlamentodaki sayısal yetersizlikler nedeniyle, ırkçı eğilimli OP partisiyle koalisyon yapmak zorunda kalıyor. Bu durum Türkiye’ye karşı olan eğilimlerin hükümetler içerisinde de yer almasına neden oluyor.

GERB lideri Borisov, AB ile gerçekleştirdiği sıcak ilişkileri ABD ile de hayata geçirmeye çalışıyor.

Bulgaristan, yabancı düşmanlığına, ırkçılığa ve nefret söylemlerine karşı barış yürüyüşleri düzenliyor ve Holokost kurbanlarına karşı Bulgaristan’da özel bir farkındalık yaratmaya çalışıyor. Bu maksatla Bulgaristan’da kurulmuş olan “Shalom” adlı organizasyonun Bulgar vatandaşlarınca daha iyi tanınmasını amaçlıyor.

Eh, tabii ki, Yahudiler de Bulgaristan’ın bu emeklerini boşa çıkartmıyor. Önümüzdeki günlerde Bulgar Başbakanı Borisov ile Trump’ın buluşması için bütün kapılar aralanıyor.

Yakında iki lider buluşacak. Ya Sofya’da ya da Washington’da olacak. Ama mutlaka “Lukov yürüyüşü” yapılıp, Holokost’a karşı gerekli bilinç oluştuktan sonra.

Ha siz hep Türkiye’yi soruyorsunuz!

Türkiye yerel işlerle uğraşan, stratejik aklı yetersiz, ergen tipler gibi başka işlerle meşgul.

Türkiye Bulgar Türklerinin partisi Hak ve Özgürlükleri Erdoğan mantığına uygun bulmadı ve geçen seçim öncesi Bulgar Türklerini ikiye böldü. Dost Birliği diye bir partiye destek verdi, Türk oylarını böldü, Hak ve Özgürlükler ancak 26 MV. ile parlamentoya girebildi, hükümete ortak olarak katılamadı. Dost Birliği ise oyları böldü, ama barajı geçemeyerek parlamento dışı kaldı, oylar da çöpe atılmış oldu.

Türk hükümeti bir taşla, stratejik müthiş akılla kaç kuş birden vurmuş oldu: Türk oylarını böldü, Türk Partisinin hükümete girememesine neden oldu, Bulgar Türk ilişkilerinde Türklerin gücünü kullanamadı, ırkçıları da hükümete taşıdı.

Ne müthiş dış politika, değil mi!

CEVAP VER