Adelina Sfishta haberi: NATO Sırbistan’da tatbikat yapacak!

0

Durun, heyecanlanmayın hemen. Sırbistan NATO’nun Barış İçin Ortaklık anlaşması (NATO Partnership for Peace Programme) çerçevesinde ve de bu konseptle sınırlı olmak üzere üyesi sadece. Hem de yıllardan beridir bu böyle.

1990 Rusya ve Yugoslavya’nın dağılması ve ortaya çıkan “kriz alanlarında birlikte çalışma” anlayışını geliştirdi, NATO ve diğerleri.

Böylece başta Rusya Federasyonu olmak üzere birçok ülke NATO Barış için ortaklık programına dahil edilmiş oldu.

Sırbistan da o programın üyesi ve Individual Partnership Action Plan (IPAP) içerisinde yer alıyor. IPAP, NATO üyesi olmayan ülkeler arasındaki mümkün olan en üst düzeyde NATO işbirliğini temsil etmektedir.

Mesele sadece bu. Bizim Arnavutlar Sırbistan Kosova’dan önce NATO üyesi mi oluyor diye heyecanlanmasın.

NATO’nun bir parçası olan acil durumlar için Avrupa-Atlantik koordinasyon merkezi, Ekim ayında Sırbistan’da tatbikat düzenleyeceğini açıkladı. Bu NATO merkezi doğal afetler ve teknolojik olaylarda süratle hareket etmek için uzmanlaşmıştır.

Daha önceden benzer eğitimler Bosna-Hersek ve Karadağ’da gerçekleştirildi. Sırbistan’daki eğitimler, Mladenovac ve Belgrad’ın güneyindeki Arandjelovac yakınlarında yapılacak. Sırbistan İçişleri Bakanlığı acil durumlarda sektördeki manevraların ortak düzenleyicisi olacak.

Sırbistan Savunma bakanlığının temsilcileri, Sırp Ordusu’nun (SA) şimdiye kadar bir tatbikata davet edilmediğini söyledi. Ancak NATO kaynakları, bu eğitimin “sivil topluma yardımcı olan üçüncü SA misyonunun çerçevesindeki görevleri” kapsayacağını dikkate alarak, “Sırp ordusunun daha sonra çalışmalara dahil olmasının mümkün olduğunu” söyledi.

Savunma bakanlığının bu yaklaşımı, bende soru işaretleri bıraktı. Sırplar NATO’ya ısınıyorlar mı, yoksa taktiksel bir durum mu? Sırp bu, düşünmek lazım.

Bu yıl ayrıca, Sırp ordusu temsilcileri gözlemci statüsünde, NATO tarafından düzenlenecek 2 ayrı tatbikata daha iştirak edecek. Bununla birlikte, 2018 yılında Sırp askerler NATO ülkeleri ile birlikte 10 ek eğitim alacaklar. İnsanın hayırdır inşallah diyesi geliyor.

Sırbistan ayrıca, hem NATO hem de Rusya tarafından kurulan Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (CSTO) ile askeri bir işbirliği içeriyor.

CEVAP VER