Adelina Sfishta Haberi: Bosna Devleti Sırp Cumhuriyeti’ne demokratik cephe adayı

0

Muhalefet Bloğu; Sırbistan Demokrat Partisi SDS parti genel başkanı Vukota Govedarica’yı, sonbaharda yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için “aday” gösterdi.
AB yanlısı blok, tercihini Govedarica’dan yana kullandı.
Govedarica; cumartesi günü düzenlediği basın toplantısında, “Sırp Cumhuriyeti’nde özgürce yaşamak isteyen herkesin önünde büyük bir sorumluluk bulunuyor” dedi. “Görevim, RS (Sırp Cumhuriyeti)’ni, ülkeyi SNSD’nin (Bağımsız Sosyal Demokratlar İttifakı) ve onların patronları olan Milorad Dodik’in işgalinden kurtulmasını sağlamaktır” dedi.
Govedarica, “yaygın yolsuzluk ve yaygın rüşvetle mücadelenin en önemli görevleri olacağını” vurguladı.
Yazı ve haberlerimi takip eden okurlarım bileceklerdir. Mevcut S.C. cumhurbaşkanı Dodik, Rusya yanlısı ve Putin’in yakın desteğine sahiptir.
2006 yılından bu yana iktidarda olan Dodik; savaş sonrası Bosna’da oluşturulan dengelerin çalışmaması ve Deyton anlaşmasının yürümemesi için, Putin stratejileri istikametinde, işleri yokuşa süren ve Bosna Devleti kararlarının hiç birini uygulamayan, bir “derebeyi” dir adeta.
Govedarica, Dodik’in Sırp Cumhuriyeti’ni Rusya güdümüne sokup, uluslararası izolasyonla yüz yüze bırakacağını iddia ediyor. Ayrıca boğazına kadar yolsuzluk batağına bulaşmış biri olarak tanımlıyor Dodik’i.
Eleştirileri reddeden SNSD (Bağımsız Sosyal Demokratlar İttifakı) ise henüz adaylarını belirlemedi. Başbakan Zeljka Cvijanoviç, cumhurbaşkanlığı için en olası SNSD adaylarından biri. Dodik’in üçüncü dönem için yarışması da masada olan bir konu.
Dodik hükümetini oluşturan koalisyon partilerinin kendi cumhurbaşkanlığını belirleme eğilimleri, Dodik’i adaylık konusunda tereddüde sevk ediyor.
Analistler iktidar ortaklarının aday gösterme eğilimlerini, koalisyon içinde daha çok post kapma pazarlığı olarak görüyor. Gereken yapılır ve diğer partiler adaylarını geri çeker, Dodik koalisyonun tek adayı olarak seçimlere gider diye yorumlar yapıyorlar, siyasi analistler. Dodik yandaşlarını sakin olmaya çağırıyor.
Sırp Cumhuriyeti’nin Bosna Devleti içindeki nasyonalist eğilimleri tetikleyen konumu, maalesef Dodik’i daha şanslı kılıyor.
Dodik “milli koalisyon” söylemleri ile fakirlik çukurunda boğuşan Sırp cumhuriyetini, uluslararası camiadan da kopartacak ve ülke tam anlamı ile Rusya’nın kucağına düşmüş olacak veya Boşnakların başına yeni bir savaş riskinin doğmasına neden olacak.
Velhasıl Putin Balkanlar’da da boş durmuyor.
Ben Türkiye’nin tutumunu merak ediyorum. Boşnakların yanında mı duracak, Boşnaklar konusunda sabıkalıMilorad Dodik Sırpları mı destekleyecek.. Rusya da bunu merak ediyor olmalı.

CEVAP VER