Yeni Zelanda’da yaşanan Müslüman katliamında yaşananlar.. Adım, adım aktarıyoruz…

1
İşte eylemini canlı yayınlayan terörist: Brenton Tarrant ..

Yakın tarihin gördüğü en hunhar ve en acımasız katliam dünyanın muhtemelen en sakin köşelerinden biri sayılması gereken Yeni Zelanda’da o ülkeye yerleşmiş Müslüman kitleye karşı gerçekleştirildi.

Cuma günü iki camiye saldırıldı ve küçük-büyük denmeden iki camide bulunan 49 kişi öldürüldü.

20 kadar da ağır yaralı var.

Cemaatten katliamdan sağ veya yaralı kurtulanlar..

Teröristlerin cuma gününü tam anlamıyla katliam yapabilmek için özel olarak seçtikleri anlaşılıyor.

Brenton Tarrant adlı beyaz ırkın üstünlüğüne ve Hıristiyanlık dışı dinlerin mensuplarının yok edilmesi gerektiğine inanan terörist, eylemini, baştan sona üzerinde taşıdığı kamerayla canlı olarak sosyal medya hesaplarından yayınladı. [Elimizde teröristin çekip yayınladığı görüntüler var, ancak onları yayınlamıyoruz.]

Dünyanın canlı olarak yayınlanan ilk büyük terörist eylemi bu.

Christchurch kentinde bulunan en-Nur Mescidi ile daha ilerisindeki Linwood Bulvarı üzerindeki camiye saldırıldı. Henüz Cuma namazı vakti gelmediği için camide az insan bulunduğu bir sırada gerçekleştirildi eylem. İlk camide 30, ikinci camide 10 ve toplam 49 olmak üzere insan hayatını kaybetti. Öldürülenler arasında küçük erkek ve kız çocukları da var.

Öldürülenlerin hepsinin ülkenin müslüman nüfusundan olduğu sanılıyor.

Nur Mescidi..

Teröristin, cami içinde 6 dakika boyunca silahıyla karşısına geleni öldürdükten sonra yeniden mermi almak üzere aracına gittiği ve ardından camiye dönüp öldürmeye devam ettiği tanıklarca ifade ediliyor.

Yeni Zelanda polisi eylemlerle ilgili olarak dört kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlardan biri kadın.

Eylemini canlı yayınlayan terörist Brenton Tarrant Avustralya doğumlu ve 28 yaşında.

Brenton Tarrant’ın eylemde kullandığı silahın üzerinde ‘1571 Viyana’ ile bazı bilinen daha önce benzer terör eylemleri yapmış kişilerin adlarının yazılı olduğu görülüyor.

İtalya’da ve Kanada’da cami cemaatine karşı ölümle sonuçlanan terör eylemleri yapmış Alexander Bissionette ve Luca Traini’nin isimleri…

Norveçli terörist Anders Behring Breivik Yeni Zelanda’daki eylemin de ilham kaynağı..

Eylemcilerin en fazla etkilendikleri isim ise Norveç’te manifestolu bir terör eylemi gerçekleştirmiş beyaz ırkın üstünlüğüne inanan terörist Anders Behring Breivik…

Tarrant ve gözaltındaki diğerlerinin Emniyet’in sıkı takip ettiği sakıncalılar listesinde yer almadıkları öğrenildi.

Tarrant’ın 73 sayfalık manifestosunun kapağı..

Eyleme kalkışmadan önce, terörist Tarrant, fikirlerini ihtiva eden 73 sayfalık bir manifestoyu sosyal medya hesaplarından yayına koydu. Manifestosunda nasıl radikalleştiğine dair bilgiler yanında hangi dürtülerle hareket ettiğine dair bilgiler de yer alıyor.

Manifestonun dikkat çekici bölümlerinden biri de Türklere dönük şu mesaj:

 

 

“Boğaz’ın doğu yakasından itibaren (Anadolu’da) yaşayabilirsiniz, eğer Boğaz’ın Batı yakasında Avrupa topraklarında yaşamaya kalkarsanız sizleri öldürürüz; Konstantinople’a gelecek ve her camiyi ve minareyi yerle bir edeceğiz; Ayasofya’nın minareleri yıkılacak ve Konstantinople bir kez daha Hıristiyanların olacak.”

1 YORUM

CEVAP VER