IMF’nin Türkiye’nin 2016 ekonomi performansı notu biraz olumsuz gibi

0
pedestrians pass a sign announcing the 2016 spring meetings of the International Monetary Fund and World Bank outside of the IMF headquarters on April 10, 2016 in Washington, DC. The annual meetings runs from April 15-16. / AFP PHOTO/AFP/Getty Images

Uluslararası Para Fonu (IMF), görevlilerinin yakın zamanda Türkiye’ye yaptıkları resmi ziyaretin raporunu yayımladı.

Rapor Türk ekonomisi için fazla olumsuz değil.

Siyasi belirsizlikler, turizm gelirlerindeki keskin düşüş ve şirket borçlarının yüksekliğinin ekonomi üzerinde olumsuz etki bıraktığı raporda ifade ediliyor.

Raporun satır başlıkları şöyle:

  1. Geçen yılki güçlü performanstan sonra ekonomi 2016’da yavaşladı. Ürün verimliliği bu yıl yüzde 2,9 düşüşte. İşsizlik oranı yüksek ve daha da yükseliyor. Çevredeki gerilim ve 15 Temmuz başarısız darbe girişimi yüzünden belirsizlikler de artışta.
  2. Enflasyon indi, ama yetkililerin yüzde 5 hedefinin çok üzerinde gerçekleşmesi bekleniyor. İşçi ücretlerinde yüzde 30 artış ve gerçekleşmeyecek beklentiler sebebiyle 2016 ve 2017 enflasyonunun yüzde 8 olma ihtimali yüksek.
  3.  Cari açık büyük. Düşük enerji fiyatlarına rağmen turizm gelirlerinin azalması yüzünden cari açık milli gelirin yüzde 4,5’u olabilir.
  4. Dünya piyasaları likiditesi fazla olduğundan dış finanasal ihtiyaçlar karşılanabilir.

Daha başka ayrıntılara da sahip IMF raporunda öngörülen bazı tavsiyeler şunlar:

Aşırı yavaşlama tehlikesinden uzak durmak şart. Dış finanasman imkânlarının olumlu oluşu rahatlama sağlayabilir, enflasyonu düşük tutabilir, dış dengesizliklerin üstesinden gelmeye yarayabilir.

Kaynak: IMF

CEVAP VER