Tarım Bakanlığına bağlı 50 enstitünün özel sektörce kullanılması için 630 milyon kaynak..

0

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine cevap verdi. Bakanlıklarına bağlı 50 enstitünün altyapı ve insan kaynaklarının özel sektör tarafından kullanılması amacıyla özel sektöre 630 milyon liralık kaynak sağlanacağını açıklayan Fakıbaba, ayrıca araştırma enstitülerinde özel sektör Ar-Ge ofisleri açılacağını belirtti.

“Milli Tarım Projesi kapsamında belirlenen hedeflere ulaşmak için Türkiye’nin en büyük Ar-Ge altyapısına sahip Bakanlığımıza bağlı Araştırma Enstitülerinin; insan kaynağı, bütçesi ve altyapısı güçlendirilmiş ve uzmanlık konuları güncellenmiştir.” diyen Fakıbaba, şunları söyledi:

“Araştırma Enstitülerinin kendilerine verilen görevleri gerçekleştirilebilmesi ve uluslararası düzeyde Ar-Ge çalışmaları yapılması amacıyla enstitülerimizde son teknolojiye sahip, konu bazında uzmanlaşmış ileri Araştırma ve Eğitim Merkezleri kuruldu. İhtiyaç duyulan konularda tarımsal mükemmeliyet merkezlerinin kurulmasına devam edilecek.

Özel sektör ve üniversiteler için sağlanan Ar-Ge Proje Destekleri 10 kat arttırılarak 300 bin TL’den 3 milyon TL’ye çıkarıldı. Bu sayede özel sektör – üniversite – kamu işbirliği ile teknoloji ve ürün geliştirilmesine imkan sağlanacak, özel sektörün Ar-Ge kapasitesi geliştirilecek ve Ülkesel problemleri çözmeye yönelik multidisipliner projelerin yolu açılmış olacaktır. Bakanlığımıza bağlı 50 enstitünün altyapı ve insan kaynağının özel sektörce kullanılması amacıyla özel sektöre 630 Milyon TL kaynak sağlanacaktır. Ayrıca, Bakanlığımız Araştırma Enstitülerinde Özel Sektör Ar-Ge Ofisleri açılacaktır.

Bakanlığımıza bağlı Enstitü Müdürlükleri, kontrol, denetim, üretim ve eğitim hizmetlerinin yanı sıra araştırma faaliyetlerini de sürdürmekte olup, bu çerçevede enstitü müdürlüklerince çeşitli konularda projeler sürdürülmekte olup; bu projeler, üniversiteler, STK’lar, özel sektör olmak üzere tüm paydaşlarla birlikte yürütülmektedir.”

CEVAP VER