Çalışma Bakanı Sarıeroğlu’ndan taşeron işçi açıklaması.. Bu yıl bitmeden gerekeni yapacağız

0

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Çankırı’da AK Parti Olağan Merkez İlçe Kongresi’nde konuştu. Taşeron işçiler ile ilgili açıklama yapan Sarıeroğlu, çalışmaların devam ettiğini belirterek şunları söyledi:

“Bu sene bitmeden taşeronda çalışan vatandaşlarımızın kamuda istihdamlarıyla ilgili çalışmayı tamamlayıp gereğini yapacağız.

Şu anda 5,2 oranında büyüme oranına sahibiz. Bu büyüme oranının istihdama yansıması için elimizden geleni yağacağız. İŞKUR çok önemli bir kurum. 2002’de 20 bin kişiyi işe yerleştirmiş. Ekim ayındaki rakamları aldım 900 bin kişiyi işe yerleştirmiş. Türkiye’nin gelişimini bu rakamlardan görebiliriz.

Son 10 yılda 8 milyon kişi iş gücü piyasasına girmiş bunun 6,5 milyonuna iş bulmuşuz. Bunun da 3,5 milyonu kadın. Bu rakamlar neredeyse bir Avrupa Birliği ülkesinin nüfusuna denk. Bu rakamlarla ilgili manipülasyon yapmaya çalışıyorlar ama kim ne derse desin rakamlar nettir. Türkiye 10 yılda 6.5 milyon insana istihdam sağlamıştır. İstihdam seferberliği kapsamında son 1 yılda 1 milyon 300 bin kişiye istihdam yaratmıştır. Bu yerilecek değil alkışlanacak bir performanstır. Dünyanın örnek aldığı bir başarı hikayesidir.”

Başbakan Binali Yıldırım ise 22 Eylül 2017 tarihinde Türk-İş’e yaptığı ziyaretinde “Taşeron konusu için hükümet olarak uzun süreden beri Çalışma Sosyal Güvenlik, Maliye Bakanlıklarımız çalışma yürütüyor. Çalışma önümüzdeki hafta Bakanlar Kurulu’nun gündemine gelecek. Muhakkak bu meseleyi gündemden çıkaracağız ve çalışanlarımızı, kamuda taşeron olarak çalışanların statülerini bir kalıcı esasa bağlayacağız. Bu yıl çıkmadan bu işe noktayı koymayı hedefliyoruz.” demişti.

CEVAP VER