Maliye Bakanı açıkladı.. Özelleştirilen kuruluşlardan 58.4 Milyar Dolar tahsilat

0

Son 15 yıl içinde özelleştirilen kamu kuruluşlarını açıklayan Maliye Bakanı Naci Ağbal, özelleştirilen kuruluşlardan 58.4 Milyar Dolar tahsilat yapıldığını söyledi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise ihracata yönelik devlet destekleri programı kapsamında geçen 2.193.894.567,96.TL ödeme yapıldığını belirtti.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in özelleştirmelere ilişkin soru önergesine cevap veren Bakan Ağbal, şunları söyledi:

“2003-2018 döneminde Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ile özelleştirme programındaki kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen uygulamalar kapsamında, 101 kuruluşta bulunan kamu payları ile 10 liman, 90 elektrik santrali, 40 işletme, 11 otel/sosyal tesis, 3.703 taşınmaz, 37 maden sahası, 3 gemi, 6.808 kalem makine-teçhizat, 155 adet isim hakkı/marka ve araç muayene hizmetleri, toplam 59,9 milyar ABD Doları bedelle özelleştirilmiştir.

Ayrıca, 2 kuruluştaki kamu payları ile 1 işletme, 1.230 taşınmaz, 95 gemi ve 102 kalem makine-teçhizat, 4046 sayılı Kanun’un 2/i maddesi çerçevesinde toplam 1 milyar ABD Doları bedelle muhtelif kamu kurum ve kuruluşlarına devredilmiştir. Söz konusu dönemde toplam satış/devir uygulamalarının tutarı 60,9 milyar ABD Dolarıdır. Bir bölümü vadeli satış biçiminde gerçekleştirilen bu uygulamalara ilişkin olarak vade farkları dahil 58,4 milyar ABD Doları tahsilat yapıldı.”

Cumhuriyet döneminden bu yana neredeyse bütün kazanımlarının AK Parti’nin özelleştirme politikası kapsamında satıldığını dile getiren CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise şöyle konuştu:

“SEKA, TEKEL, Sümerbank özelleştirildikten sonra kapandı. Şimdi de gözlerini şeker fabrikalarına diktiler. Bu fabrikalar özelleştikten sonra, akıbetleri, diğer fabrikalarda olduğu gibi kapanmak olacak. Binlerce işçi, on binlerce çiftçi mağdur edilecek. Özelleştirme ile çoğu fabrika kapandı. Binlerce işsiz var ve satılan fabrikalar limanlar yabancıların eline geçti. Ülkemizde devletten çıkan limanlar ve kuruluşları diğer devletlerin KİT lerinden dahi satın alanlar oldu. Kar eden kuruluşlar adeta peşkeş çekildi.

Satılan yok oldu. Gelirler eridi. Değerler bilinçli tüketilip her alanda dışa bağımlı hale getirildik. Yok, pahasına halkın vergileri ile oluşan varlıkları babalarının malı gibi sattılar. Bu satışlar kayıt dışı, birde bu satışlarda görülmeyenler var milyarlık hurdalar bedelsiz verildi. Özelleştirme sürecinde değersiz kılınan hurdaya çıkarılarak sıfırlananlar ile olan biten gün yüzüne çıktığında yaşananların ne kadar büyük boyutlu olduğu daha açık görülecek. Ülkemize yazık oldu.”

CEVAP VER