TESK Başkanı açıkladı.. Evlilikler artması gerekirken azalıyor.. Vergi indirimi yapılmalı

1

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, evlilikler artması gerekirken azaldığını belirterek vergi indirimi yapılmasını istedi.

Ocak ayında beyaz eşya satışlarının yüzde 17 oranında düştüğünü ve bu düşüşlerin önüne geçmek için başta beyaz eşya ve mobilya sektörü olmak üzere bir çok sektörde vergi indiriminin getirilmesi gerektiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, şunları söyledi:

“Vergi indirimlerinin ekonomik canlanmaya faydası büyük olur. En önemlisi vergi indirimleri vergi gelirlerini azaltmaz tersine artırır. 2017 yılında gerçekleştirilen vergi indirimi sonrasında yurt içi satışlar beyaz eşyada yüzde 25, mobilyada yüzde 35, konutta yüzde 8,2 arttı. Satışlardaki bu artışın büyüme oranının yükselmesine etkisi ise oldukça fazla. Eylül ayında sona eren vergi indirimlerinin geri gelmesi ile piyasalar yeniden canlanacaktır.

Beyaz eşya, mobilya ve inşaattaki vergi indirimlerinin geçtiğimiz yıl ekonomiye olumlu etkisini hep birlikte gördük. 2018 yılında vergi indirimlerine yeni sektörler ilave edilerek devam edilmelidir. Otomotivde yapılan ÖTV indirimi daha da genişletilmeli ve elektronik eşya gibi sektörlerde de ÖTV VE KDV indirimlerine gidilmeli.

Evlilik yaşına gelen nüfus arttığı halde evlilikler azalıyor. 2015 yılında 602 bin çift evlendi. Bu sayı 2016’da 594 bine, 2017’de ise 569 bine düştü. Oysa nüfusun demografik yapısına göre 2017’de yaklaşık 700 bin çiftin evlenmesi gerekiyordu. Evliliklerin artması ve ekonominin canlanabilmesi için beyaz eşya, mobilya, elektronik eşya, ev tekstili, züccaciye, giyim gibi sektörlerde vergi indirimleri yapılmalı. Böylelikle hem sektörlerde ciddi bir canlanma hem de vergi gelirlerinde artış olacaktır.”

1 YORUM

  1. Evlilik oranları azalırken, boşanma oranları hızla artmaktadır. Enteresan olan da şu; evleneli 20-30 sene olmuş çiftler de toplumdaki boşanma eğiliminden etkilenip canı sıkılınca boşanma silahına sarılması.
    Yaratılış gereği, insani bir durum ve ihtiyaç olan evliliklerin, bu alandaki günahlara erişimin bu denli kolay olduğu günümüzde azalması, artarak yaşanan sapıklıkların ve doyumsuzluğun ulaşacağı boyut konusunda beni ürpertiyor.

CEVAP VER