Dolar 4.75’li seviyelerde işlem görüyor..

0

Dolar kuru, çarşamba günkü işlemlerde yükselişini sürdürerek 4.8203 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Haftaya 4.50 seviyelerinden başlayan dolar/TL, saat 08.00’de yüzde 2.00 artıda 4.7625’ten alıcı buldu.

ABD Doları’nın önemli piyasa paraları karşısındaki yükselişini sürdürmesi gelişen piyasa paraları üzerindeki baskıyı artırıyor. İç tarafta ise erken seçim öncesi siyasi belirsizlik ve Merkez Bankası’na yönelik faiz artırımı beklentileri kurun yükselişinde etkili oluyor.

Türk Lirası yıl başından bu yana yüzde 20.27 düşerek dolar karşısında Bloomberg tarafından takip edilen -yüzde 23.32 ile Arjantin’in ardından- en fazla düşen ikinci gelişen piyasa parası oldu.

Öte yandan Reuters’a konuşan uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s (S&P) yetkilisi, Türkiye’nin mali durumunun TL’deki sert düşüş için harekete geçilmezse, oldukça hızlı kötüleşebileceğini kaydetti.

Foreks’in aktardığına S&P’nin Türkiye hakkındaki diğer değerlendirmeleri şöyle: Türkiye’nin sürdürülebilir tamponları ve mevcut ekonomik sıkıntılardan bir çıkış yolu var. Türkiye’de eğer bir şey yapılacaksa, bunlar Merkez Bankası’nın ne yapacağına bağlı olacak

Türkiye’nin kredi notunda durağan görünümü, piyasa üzerinde baskı azalmazsa potansiyel olarak yeniden gözden geçirilebilir.

CEVAP VER