Dolar 4.60 sınırında başladı.. Gözler Merkez Bankası’nda

0

Mayıs ayında tüketici enflasyonu aylık yüzde 1.62, yıllık yüzde 12.15 ile beklentilerin üzerinde artarken ÜFE yüzde 20’yi aşarak 15 yılın zirvesine çıktı. Çekirdek enflasyon ise yüzde 12.64 ile tarihi zirveyi gördü.

Dolar/TL dün erken işlemlerde 4.67’ye kadar tırmanırken yüksek gelen veriye rağmen 4.57’ye kadar geriledi. Kurun gerilemesinde Merkez Bankası’ndan ek sıkılaştırma beklentilerinin etkili olduğu belirtiliyor.

Dolar/TL bugün erken saatlerde 4.59’da, euro 5.37’de işlem görüyor. Yüksek gelen enflasyon verisi sonrası gözler Perşembe günü yapılacak Merkez Bankası toplantısına çevrildi. TCMB’den beklentiler karışık. TCMB kararı Perşembe açıklanacak.

Fon Yöneticisi Volkan Sarı, Merkez Bankası’nın minimum 100 baz puanlık faiz artırması gerektiğini belirtti.

GCM Menkul Değerler’de Araştırma Uzmanı olan Enver Erkan, kısa vadede Merkez Bankası’nın Lira’yı korumak adına 100 baz puanlık bir faiz artışına gidebileceğini bildirdi. Erkan MB’nin adım atmamasının Türk Lirası’ndaki volatiliteyi olumsuz etkileyeceğini dile getirdi.

TEB Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Aşçıoğlu ise Merkez Bankası’nın faiz artırmasına gerek olmadığını belirterek “Bence gerek yok, çünkü siz verdikçe piyasada daha fazlası istenir. Yapılması gereken yapıldı.” ifadesini kullandı.

Kaynak: Bloomberg HT

 

CEVAP VER