Türk lirası değer kaybediyor; dolar yükseliyor.. İşte uzmanların görüşleri!

0

Ekonomi uzmanları, twitter hesaplarından dolardaki önlenemeyen yükseliş ile Türk lirasındaki aşırı değer kaybını değerlendirdi.

Ekonomi yazarı Uğur Gürses, “Adı ‘Kırmızı Cuma’…adım adım buraya geleceğimizin herkes farkındaydı…” dedi. Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yalçın Karatepe ise “Son 10 günde lira %20 değer kaybetti. Kimsenin ilgilendiği yok. Niye yazdım bilmiyorum.” ifadelerini kullandı.

İktisatçı yazar Mustafa Sönmez de “Türkiye hızla milli bir felakete doğru gidiyor. Rejim kontrolü elden kaçırmış durumda. Parlamento toplanmalı ve inisiyatif kullanmalı. Merkez Bankası hızla faiz artırarak Türk lirasını güçlendirmeli. ABD ile gerilim hızla düşürülmeli.” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanlığı eski Ekonomi Başdanışmanı ve İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İZÜ) Öğretim Üyesi Dr. Bülent Gedikli, şunları söyledi: “Türkiye neden hep hedef ülke? Çünkü siyasi değer üretebilen ve kadim devlet geleneklerine sahip yegane devlettir. Bugüne kadar bunu devam ettirmek isteyen her siyasi yapı parçalanmak istenmiştir. Bugün yaşadıklarımızı bizden önce milli insanlarda yaşadı.

Sıcak para anlayışıyla büyütmeye devam etmek değil KAYNAKLARIN SERMAYEYE DÖNÜŞTÜĞÜ bir sistem kurmalıyız. Türkiye Cumhuriyeti devleti ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Bunu bozmaya yeltenen her kim olursa olsun önce Allah’ın sonra milletin sillesini yer. Zaman bol dua edip, aklı selim ile hareket etme zamanıdır. Fitne zamanladında yapılması gereken bellidir.”

AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı ise şöyle konuştu: “Türkiye büyüyüp güçlendikçe önündeki yol dikleşiyor. Bu millet bu kader tepesini aşacak. Toplumsal algıdaki bozulmanın önemli bir kısmını ‘içeride dışarıda’ manipülatif hareketler oluşturur. Eğer doğrudan toplumun kendisi bu manipülasyonları reddetme yönünde bir tavır sergilerse ‘manipülatör’ kendi zayıf girişimiyle baş başa kalır.

Türkiye’nin ‘anlık, ve kimin kazanıp kimin kaybedeceğinin asla kestirilemeyeceği’ paritelerine bakarak davranmak yerine uzun dönemli paritelere bakarak TL’nin kazandırma gücünü görmek doğru ekonomik tutumlar için önemlidir. Dolar şimdi çılgın bir partide kendinden geçme hali içinde.

Derinlik sarhoşluğu gibi sürekli başkalarının katılımıyla akıldan ipini koparmış bir şekilde gidiyor. Ancak bu çılgın parti muhakkak bitecek yine ekonomi kendi gerçekliğine dönecek. O gün kaybedenlerden olmamak için her ‘çılgınlık’ gibi bu çılgınlığa da dışarıdan bakmak yerinde olur. Türkiye’nin geçmiş tecrübeleri, üretim kapasitesi, imkanları, potansiyeli ve aklı üzerine analitik muhakeme sahibi olanlar şüphesiz bu dönemsel ‘halisünasyonlara’ kapılmayacaklardır.”

CEVAP VER