Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak: IMF ile görüşme planımız yok.. Sermaye kontrolleri ajandamızda değil

0

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yabancı yatırımcılarla tele konferans yoluyla görüştü. “Sermaye kontrolleri ajandamızda değil ve olmayacak.” diyen Albayrak, şunları ifade etti:

“IMF ile görüşme planımız yok. Kısa sürede enflasyonu tek haneye düşürmek istiyoruz. Türkiye, hiçbir zaman piyasa temelli olmayan önlemler almadı. Bu gibi önlemler gündemimizde değil. İddialı tasarruf programı için tüm bakanlara görev verildi. Yatırım portföyleri gözden geçirilecek. Mali disiplinden taviz vermeyeceğiz. Mali disiplin hedeflerinden sapma olmayacak.

Yapısal reformlar önceliklerimiz arasında. Türkiye zorlukların tamamen farkında, bu dalgalanmalardan daha güçlü çıkacağız. Bankalara yakın zamanda stres testi yaptık. Türkiye bankacılık sektörü güçlü ve sağlıklı. Ortaya koyacağımız çerçeve serbest piyasa kuralları içinde olacak. Türkiye’deki volatilite ekonomik temeller tarafından tetiklenmiş bir volatilite değil.

Şu anda piyasadaki anomali ile uğraşıyoruz. Bankalardan son dönemde büyük bir mevduat çıkışı yaşanmadı. Şirketler kısa vadeli yükümlülükleri karşılayabilecek pozisyonda. Döviz borçlanmasını kısacak önlemleri zaten almıştık. Bankacılık sektörü mevcut volatiliteyi yönetebilecek kapasitede. Sektöre destek verme konusunda tereddüt etmeyeceğiz. Türkiye yüksek kaldıracı olan bir ülke değil. Borçluluk ilk çeyrek itibariyle GSYH’nin yüzde 137’si düzeyinde.

Bütün ülke içi zorlukları anlıyoruz ve farkındayız. Türk bankacılık sistemi sağlıklı ve güçlü, açık döviz pozisyonu yok. Daha fazla mali sıkılaşmayı sağlayacağız. Yapısal reformlar önceliğimiz. Enflasyonu düşürmek önceliğimiz olacak. Enflasyon ile mücadele Merkez Bankası’nın ihtiyaç duyduğu her türlü mali duruşu sağlayacağız.

Yatırımcılarla açık ve şeffaf diyalog sürecek. Yatırımcılardan destek gördük, Türkiye ekonomisine güven devam ediyor. Güveni artırmak için her türlü adımı atacağız. Hükümet belirli harcama kısıntıları yapacak. Gelir tarafında pozitif performans gözlemliyoruz. Bu yılın sonunda 6 milyar lira faiz dışı fazla vereceğiz.

Halkbank’a ceza verilmesini beklemiyoruz. Şirketlerin net açık pozisyonunda ortalama vade 5 yıl. Eğer kamu bankalarının yardıma ihtiyacı olur ise hükümet arkalarında durur.”

CEVAP VER