Ticaret Bakanı Pekcan: ABD siyasi konularla ekonomik işbirliği konularını birbirine karıştırıyor

0

ABD Başkanı Donald Trump, twitter hesabından “Türkiye uzun yıllar ABD’den yararlandı. Şimdi, ülkemizi büyük bir vatansever olarak temsil eden ve muhteşem biri olan rahipi tutuklu tutuyorlar. Masum bir adamın serbest bırakılması için hiçbir şey ödemeyeceğiz, Türkiye ile ilişkilerimizi azaltıyoruz.” diye yazdı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ise ABD’nin aldığı tedbirlere aynı şekilde karşılık verildiğini ve verilmeye de devam edileceğini vurguladı. Türk Eximbank’a kullandırılacak sermaye benzeri fon desteği protokol imza töreninde konuşan Pekcan, şunları söyledi:

“Bugün imzalanan protokolle Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) kaynaklarının gerekli olması durumunda Eximbank aracılığıyla ihracatçılara kullandırılmasının önü açılmış olacak. ABD tek taraflı adımlar atmaktadır ve ABD’nin siyasi konularla ekonomik işbirliği konularını birbirine karıştırdığına şahit oluyoruz. Bu sadece ABD ekonomisini değil dünya ekonomisini de olumsuz yönde etkiliyor. Umuyoruz ki ABD’li dostlarımız en kısa sürede bu gerçekleri görecek ve yapıcı adımlar atacaktır. Biz her zaman olduğu gibi kendileriyle diyalog ve işbirliğine açığız.”

CEVAP VER