Avrupa Birliği’nden İran’a 18 milyon euroluk destek..

0

Avrupa Birliği (AB), İran’a 18 milyon euroluk destek paketini açıkladı. Yardım paketi, ekonomik ve sosyal kalkınmayı destekleyen projeleri kapsayacak.

AB Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, İran’a yönelik 8 milyon eurosu özel sektöre olmak üzere sürdürülebilir ekonomik ve sosyal kalkınmayı destekleyen projeler için 18 milyon eurouk paketin kabul edildiği belirtildi.

Sputnik’in aktardığına göre söz konusu yardım, İranla yapılan nükleer anlaşmayı sürdürme kapsamında AB tarafından yapılması planlanan 50 milyon euroluk toplam destek tutarının ilk paketini oluşturuyor.

Söz konusu yardımın geri kalan 8 milyon eurosu çevre sorunları ile mücadeleye, 2 milyon eurosu ise uyuşturucu ile mücadeleye ayrılacak. AB Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, “İran nükleer anlaşması sonucunda AB-İran ilişkilerinin yenilenmesinden bu yana birçok sektörde işbirliğimiz arttı. Bunu sürdürmeyi taahhüt ediyoruz. Bu yeni paket ekonomik ve sektörel ilişkileri genişletecek” değerlendirmesinde bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump diğer imzacıların itirazlarına rağmen İran ile yapılan nükleer anlaşmadan çekilmiş ve bu ülkeye yönelik ekonomik yaptırımları yeniden faaliyete geçirmişti. Yaptırımlar bazı Avrupalı şirketlerin İran’daki işlerine zarar vermişti. Tahran pazartesi günü Fransız petrol şirketi Total SA’nın ülkeden ayrıldığını duyurmuştu.

CEVAP VER