CHP’den yeni öneri.. Aylıklar, her ay enflasyon oranında artırılsın

0

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, enflasyona uyum sağlanması için maaşlara her ay zam yapılmasını önerdi.

Döviz kurundaki artış kadar tehlikeli bir başka şeyin de dalgalanma olduğunu ve ekonomide önünü görememe sorunu bulunduğunu savunan Erdoğdu, basın toplantısında şunları söyledi:

“TÜİK’in hükümetin gözüne girmek amacıyla enflasyon oranlarını makyajlaması, düşük göstermesi milyonlarca insanın rızkını çalmak anlamına gelmektedir. TÜİK yetkililerini, enflasyonu doğru ölçmek ve açıklamak konusunda uyarıyoruz. Türkiye’de çalışanların ücretleri enflasyon oranında artırılmaktadır. En son kamu çalışanlarına, ‘Bu yılın ikinci yarısında enflasyonun yüzde 3 artacağı ve maaşlarında yüzde 3.5 zam yapılacağı’ söylenmişti. Şu an itibarıyla bir ay içerisinde neredeyse 6 aylık enflasyon gerçeklemiş ve ücretli çalışanlar enflasyon altında ezilmiştir. Türkiye ekonomisinin sokulduğu bu kriz içerisinde, artık ücretlerin aylık olarak enflasyona uyum sağlaması gerekmektedir. Yani aylık olarak ‘Eşel/Mobil sistemine’ geri dönülmeli, hem asgari ücretlinin hem özel sektör hem kamu çalışanlarının aylıkları her ay enflasyon oranında artırılmalıdır.”

“Faizi yükseltmek çok mu iyi bir şey? Faizi yükselttiğinizde ne olacak? Zaten durgunluk içerisinde olan ekonomi küçülmeye gidecek, işten çıkarmalar artacak.” diyen Erdoğdu, İşçi ve memur sendikalarının sessizliği hakkında ise “Doğru görmüyorum. Temsil ettikleri kitleler eziliyor. Ücretler plaja düşmüş dondurma gibi eriyor. TOBB, TÜSİAD her gün bir şey yapıyor. İşçi sendikalarına bakıyorum sesleri çıkmıyor. Eğer böyle sesleri çıkmazsa ücretliler açlığa mahkum olacak.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER