Halkbank o mesajı doğruladı.. İyi niyetli bir uyarı

0

Halkbank’ın internet sitesinden, 31 Ağustos gecesi 6.55’lik dolar kurunun 3.72’den, 7.62’lik euro kurunun da 4.32’den işlem görmesiyle ilgili tartışma bitmiyor.

4.6 milyon dolarlık döviz alım-satım işleminin gerçekleştiği o geceyle ilgili CHP İstanbul eski Milletvekili Barış Yarkadaş’dan da mesaj iddiası geldi. Twitter hesabından yazan Yarkadaş, şunları ileri sürdü:

Halk Bankası yönetimi, skandalın yaşanacağı gün, personeline mail atıyor ve ‘Mesai saati dışında internetten döviz alıp satanlar hakkında soruşturma başlatılacaktır’ diyor. Aynı gün maaş alan banka personeli, bu direktife önce bir anlam veremiyor tabii ki… Bankanın direktifinin gerekçesi ise gece anlaşılıyor. Birden bire ortaya çıkan ‘düşük fiyata döviz satışı’ kafalardaki soru işaretini ortadan kaldırıyor. Banka çalışanları ‘Belli ki birilerine KORİDOR açtılar’ yorumunu yapıyor. Yönetim, talimatıyla personeli dışarıda tutmuş… Banka yönetimi böylece ‘Bakın yanlışlık oldu, personelimizin bile haberi yok’ mesajı vermeye çalışıyor. Yeni edindiğim bu bilgiyi, bankalarda yaşanan ve yaşanacağı belli olan skandalları takip eden kamuoyunun dikkatine sunmak istedim. Çünkü bunlar hepimizin parası…”

Daha sonra ise Yarkadaş, “Halkbankası Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Duran Ocak aradı ve ‘Personelimize 29 Ağustos’ta mail gönderdik. Ancak bu; kurun oynak olmasından dolayı uyarı amaçlıydı. Kur hatasının olduğu gün ile arasında iki gün var. İyi niyetli bir uyarıda bulunduk’ dedi. Açıklamanın özeti böyle..” tweetini attı.

Halkbank, Cumhuriyet’e de şu açıklamayı yaptı: “Bankamızda hatalı kur uygulamasının yaşandığı 31.08.2018 tarihinde personelimize mail gönderilerek ‘Mesai saati dışında internetten döviz alıp satanlar hakkında soruşturma başlatılacaktır’ şeklindeki ifade gerçeği yansıtmamaktadır. Bankamız tarafından, daha önce farklı dönemlerde de yapıldığı üzere, 29.08.2018 tarihinde çalışanlarımıza bir mail gönderilerek, piyasalarda yaşanan yüksek volatilite sebebiyle gün içerisinde yapacakları döviz işlemleri ile ilgili bir bilgilendirme yapılmıştır. Söz konusu bilgilendirme, iddia edildiği üzere internet üzerinden yapılacak işlemleri değil, temel bankacılık sistemimizde yapılacak tüm döviz işlemlerini kapsamaktadır.”

CEVAP VER