Bakan Kurum: Olmazsa olmaz projelerimiz yapılacak ama gereksiz görülecek işler varsa bunları da durdurmasını bileceğiz

0

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bolu’da “İmar Kanunu Kapsamında İmar Barışı ve Kentsel Dönüşüm” toplantısında konuştu. Kanal İstanbul Projesi’nin kendileri için önemli proje olduğuna dikkat çeken Kurum, şunları söyledi:

“Bu manada taşınmazların devrini yapıp İstanbul’da, Marmara’yı Karadeniz’e bağlayan 43 kilometre uzunluğundaki Kanal İstanbul Projesi için 1/100.000 ölçekli planlar, akabinde alt ölçekli planları yapıp uygulamanın, ihale uygulamasının netleşmesine müteakip süreci Bakanlığımız, Ulaştırma Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yürütecek. Aslolan bizim buradaki görevimiz arazileri, TOKİ üzerinden uygulayıcı kuruluşa bir şekilde planlayıp sürecini yürütmek. Bu da İstanbul için önemli bir proje olacak.

Kentsel dönüşüm uygulamaları kapsamında da 17 bin konutu tamamlayacağız. 16 bin konutun temelini atacağız ve 18 bin 750 konut için de dönüşüm çalışmalarına başlayacağız. Diğer taraftan kamu konutlarının ekonomiye kazandırılması işi var. Bu da süreç için hem atıl diyeceğimiz, artık yıllardır konuştuğumuz lojmanların da satımını ilk etapta 5 bin, toplamda 50 bin olmak üzere lojmanların da satışını süreç içerisinde gerçekleştireceğiz.

Kurum, kamu kurumlarına tahsis edilen arazilerin değerlendirilmesi konusu da öncelikli planlarımız içinde. TOKİ’ye yaklaşık 3 milyon metrekareye yakın arazi devri gerçekleştirdik. Ekonomiye kazandırmak amacıyla 13 milyon kilometrekare tescil harici alanı tescilleyeceğiz. 40 bin konut ve iş yeri hizmet binasının tamamlanması işimiz var. Diğer taraftan şehit aileleriyle harp vazife malulleri, dul, emekli ve yetimler için yine TOKİ projeleri devam ediyor. Bu süreçte de yine projelerimiz devam edecek.

Bizim olmazsa olmaz projelerimiz bir kere yapılacak ama gereksiz görülecek işler varsa bunları da durdurmasını bileceğiz. Belediye başkanlarımızın da bu noktada işlerini gözden geçirmesinde fayda olduğunu düşünüyorum. Yine dar gelirli vatandaşlarımız için 15 bin 500 konutun satışı ve planını yaklaşık 15 bin 500 konutun da ihale sürecini yürütüyor olacağız. İmar Barışı ile ilgili 13 milyon kayıt altına alınmamış yapı bulunuyor. Bunların kayıt altına alınması noktasında süreci devam ettiriyoruz.

Otopark yönetmeliği bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. Bu süreci öne çektik. Yeni düzenleme her daireye bir otopark getiriyor. Büyükşehirlerimizde meydan altlarında, idarelerden izin alınması kaydıyla kamu kurumlarının altında yine otopark yapabiliyoruz. Ticari teşekkül etmiş caddelerde imar planında konut dahi olsa yine bu binaların otoparka dönüşmesinin imkanını getiriyor. Bu İstanbul’daki birçok ilçede Ankara’da birçok bölgede en azından otopark ihtiyacını karşılayacak bir düzenleme olarak inşallah süreçte hepimize yardımcı olacak diye düşünüyorum.”

CEVAP VER