TİM’den Bakan Albayrak’a 10 çözüm önerisi!..

0

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a 10 çözüm önerisi sundu. Bunlar arasında ihracat bedellerinin Türkiye’ye getirme süresinin 180 günden 360 güne çıkarılması ve bedellerin de yüzde 80’inin bankaya satılma zorunluluğunun yüzde 40’a çekilmesi bulunuyor.

TİM Başkanı İsmail Gülle, sundukları önerileri açıkladı: İhracatçılarımızın daha uzun vade ile çalıştıkları müşterilerini kaybetmemeleri için 180 günlük süre 360 gün olarak değiştirilmeli. İhracat bedelinin bankaya satıılması zorunlu olan yüzde 80’lik kısmı yüzde 40’a çekilmeli.

Kâr marjı düşük sektörlerde kambiyo zararı oluşma tehlikesi nedeniyle, ihracat bedellerinin Dövize çevrilmesinde döviz kuru sabit tutulmalı. Transit ticaret, özel fatura ile ihracat (bavul ticareti) ve mikro ihracat kapsamında yapılan ihracatın tebliğ kapsamına girip girmediği netleştirilmeli.

Serbest bölgelerin KKDF düzenlemesinde olduğu gibi döviz kredi işlerinde de ‘yurtiçi’ olarak değerlendirilmeli. Tebliğ hükümlerinin 6 ay olan geçerlilik süresi uzatılmamalı. Tescil tarihi, fiili çıkış tarihi, ihracat bedelinin yurda geliş tarihi gibi konularda oluşabilecek tereddütler ihracatçımız lehine giderilmeli.

Güvenilir bankacılık sistemi olmayan ülkelerle yapılan ihracat işlemlerinde, dövizin yurda getirilmesinde bizleri koruyan yöntemler ortaya konulmalı. Döviz kurlarında rekabetçi ortam olmaması nedeniyle paranın başka bankaya transfer edilip satılabilmesine imkan tanınmalı. Bu tebliğ hükümlerine uymayanlarr hakkında ihracat rayiç bedelinin yüzde 5’i kadar idari para cezası yaptırımı makul bir düzeye indirilmeli.”

CEVAP VER