Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak: Yeni Hal Yasası ile komisyonculuk tarihe karışacak

0

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Türkiye 2023 Zirvesi”nde konuştu. Enflasyonla mücadele için yapılan çağrıların sonucunda başlatılan desteklerin seferberliğe dönüştüğüne dikkat çeken Albayrak, Hal Yasası ile ilgini şunları söyledi:

“Yeni Hal Yasası’nı yakında TBMM’de gündeme getireceğiz; stokçuluk tarihe karışacak. Gıda fiyatlarına makul fiyattan ulaşılması için bu önemli. Sadece tarım değil tüm alanlardaki koordinasyonla aksiyon adımları hızlı şekilde atılacak. Bundan sonraki süreçte kısa ve orta vadeli çalışmalarımızın hayata geçtiğini göreceğiz. İnşallah artık komisyonculuk tarihe karışacak ve yeni haller yeni satış imkanları sağlanacak. Lojistikteki kayıpların önüne geçeceğiz.

Türkiye bu saldırıları beklenenin altında bir hasarla atlattı, Ağustos’taki süreç, Türkiye tarihinin en büyük ekonomik saldırısı. Her geçen gün çok daha güçlü adımlarla Türkiye’nin ekonomisinin para birimi ile birlikte çok daha güçlü ve pozitif ayrışacağı bir sürecin arifesindeyiz.

Enflasyon rakamları, kur ve faiz açısından kötü bir dönemi geride bıraktık. Şimdi cari açığı kalıcı olarak bitirecek projelerin hayata geçirilmesine sıra geldi. Son 3-5 aylık dönemde dengelenme ithalata dayalı cari harcamalarda yaşanıyor; gereksiz yerli ikamesi olan tüketime dayalı ithalatta köpüğü aldıkça dengelenme artıyor. Kısa vadeli adımlar şu anda tamamlandı; ani müdahaleler yaptık, gerekirse yine yapacağız.

Ekonomide son dönemde dış ticaret rakamlarının ardından dengelenme başladı. Ekim’in ilk 10-15 gününde ihracat çok güçlü başladı, farklı bir rekoru görebiliriz. Bunun bu şekilde çıkması yıl sonu hedefleri açısından çok önemli. Türkiye uzun yıllar sonra Ağustos’ta 2.6 milyar dolar cari fazla verdi; demek ki Ekim ve Kasım’da daha iyi performans bizi bekliyor. Enflasyondaki iyileşmeyle birlikte yıl sonu hedefleri yakalanacak.”

CEVAP VER