Moody’s, küresel büyüme tahminini indirdi.. Türkiye ekonomisi daralacak

0
Moody’s

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, 2019 ve 2020 küresel büyüme tahminini yüzde 3,3’ten yüzde 2,9’un altına indirdi.

G-20 ülkeleri arasında bulunan Türkiye ve Arjantin ekonomilerinin ise önümüzdeki yıl daralacağını açıkladı. Ticaret savaşlarının sadece ABD ve Çin değil, Japonya, Güney Kore ve Almanya gibi açık ekonomileri de etkileyeceğine dikkat çekti.

Moody’s Yatırım Servisi tarafından hazırlanan “Küresel Makro Görünüm: 2019-2020” raporunda, gelişmiş ülkelerdeki büyümenin 2019 yılında yavaş ancak kesintisiz olacağını açıklandı. Kuruluş, G-20 ülkeleri arasında bulunan Türkiye ve Arjantin ekonomilerinde ise küçülme yaşanacağını duyurdu. Raporda ,Türkiye’nin 2019 yılı ortasına kadar her çeyrekte daralması beklendiği ifade ediliyor.

Raporda, ayrıca, ticaret savaşlarının sadece ABD ve Çin değil, Japonya, Güney Kore ve Almanya gibi açık ekonomileri de etkileyeceği kaydedildi. Moody’s, Çin ve ABD arasında yaşanan ticari ve jeopolitikal sürtüşmelerin bir süre daha sürmesini bekliyor. Raporun yazarlarından Moody’s Genel Müdür Yardımcısı Madhavi Bokil, G-20 ülkeleri arasında büyüme oranının önümüzdeki iki yıl zayıf kalacağını söyledi. Bokil ayrıca, ABD’nin uyguladığı ticari yaptırımların bu ülkenin büyüme oranını düşüreceğini de belirtti.

CEVAP VER