Suudi Arabistan petrol üretimini azaltacak!..

0

Suudi Arabistan, mevsimsel talebin düşük olmasını gerekçe göstererek aralık ayında petrol üretimini yarım milyon varil düşüreceğini açıkladı.

Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan Enerji Bakanı Halid el Falih, küresel petrol piyasasını dengelemek için toplamda 1 milyon varil düşüş yapılması çağrısında bulundu. Euronews’in aktardığına göre Falih, söz konusu kanıya ekim ayına yönelik teknik analiz ve üretim seviyesi verilerinin incelenmesinden sonra vardıklarını söyledi.

ABD yönetiminin İran ham petrolüne yönelik ambargosunun beklendiği kadar sert olmaması ve daha yumuşak bir etki yaratması nedeniyle petrol piyasasında korkulan olmadığı ifade edildi. Suudi Arabistan’ın da üyesi olduğu Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) 14 üyesi, küresel ham petrolün üçte birini tedarik ediyor.

Kesintiye Viyana’da karar verilecek

Suudi bakan, küresel kesinti ile ilgili resmi kararın aralık ayının başında Viyana’da düzenlenecek OPEC bakanlar toplantısında alınacağını sözlerine ekledi. Brent tipi ham petrol, nisan ayından bu yana cuma günü ilk defa 70 doların altına düştü, ancak Suudi Arabistan’ın açıklamasının ardından pazartesi günü yeniden 71 doların üzerine çıktı.

Analistler, bazı petrol üreticilerinin üretimi artırmaya devam etmesi durumunda oluşacak arz fazlasının fiyatlar üzerindeki baskıyı artıracağına işaret ediyor.

Öte yandan yavaşlayan küresel büyümenin de talebi azaltarak fiyatlardaki düşüşe katkı sağladığı belirtiliyor.

CEVAP VER