Marketlerdeki yüksek fiyatlarla ilgili 81 il valiliğine genelge..

0

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, marketlerdeki yüksek fiyatlarla ilgili 81 il valiliğine yazı gönderdiklerini açıkladı. “Esasında Hal Yasası’nın bir an önce devreye girip uygulanmasıyla bu sıkıntılarımızın çoğunu atlatacağız.” diyen Pekcan, denetimlerinin devam ettiğini ifade etti.

Bunları çok görünür kılmadıklarını ancak yapılan işin çok önemli olduğunu vurgulayan Pekcan, geçen hafta 81 valiliğe yazı gönderdiklerine dikkat çekerek hem İç Ticaret Genel Müdürlüğü hem de Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü ile birlikte, yerinde uygulamalara ve denetimlere daha kapsamlı bir şekilde devam ettiklerini, sonuçları en kısa zamanda herkesin göreceğini kaydetti.

Marketlerdeki fiyatların dikkatini çekip çekmediğinin sorulması üzerine Pekcan, “Tabii ki Cumhurbaşkanımızın dikkatini bile çekmiş, bizimkini çekmemesi mümkün değil. Önemli olan halkın bunu birinci derecede hissediyor olması. Biz de bununla ilgili tedbirlerimizi alıyoruz. Esasında Hal Yasası’nın bir an önce devreye girip uygulanmasıyla bu sıkıntılarımızın çoğunu atlatacağız. İnşallah en kısa zamanda devreye girerse bu geçişleri daha kolay göreceğiz.” diye konuştu.

Pekcan, zincir marketlerin piyasayı etkilediği iddialarına ilişkin de “Küçük esnafımız, bakkallarımız etkileniyor. Onların (zincir marketlerin) çok küçük nüfuslu, hane halkı sayısı çok az olan yerlerde dahi vücut göstermesi küçük esnafımızı tedirgin ediyor.” dedi.

CEVAP VER