Alternatif Seyahat Önerileri

0
1987'de Ankara'da doğdu. Bilkent Üniversitesi Elektrik - Elektronik Mühendisliği Bölümü'nde lisans ve yüksek lisansını, Yıldız Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bölümü'nde doktorasını tamamladı. Halen, Yıldız Teknik Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü'nde öğretim elemanı olarak görevini sürdürmektedir.

Kim demiş kışın seyahat edilmez diye?

Yazın sıcağından ve kalabalığından uzak, uygun uçak bileti ve konaklama maliyetiyle kışın yurt dışına gitmeyi şahsen ayrı seviyorum.

Hava kışın erken kararsa da; sıkı giyinip çıktığım akşam yürüyüşleriyle, tenha cadde ve meydanlarda gezinerek bulunduğum şehri sakin kafayla keşfetmeyi daha çok sevmişimdir hep.

Siz de “soğuğun çaresi var, sıkı giyinir üşümezsin ama sıcağın yok” diyenlerdenseniz; Türk Hava Yolları’nın son kampanyasını kaçırmayın derim.

18 Aralık’a kadar satın alacağınız uçak biletleriyle, 8 Aralık’tan 31 Mart’a kadar Balkan ve Kafkas ülkelerine ortalama 100 dolarlık bir maliyetle gidip gelebilirsiniz.

Paris, Roma, Amsterdam, Berlin, Madrid gibi popüler ve nispeten pahalı destinasyonlar sizi cezbetmiyorsa, THY’nin bu kampanyasından yararlanabileceğiniz alternatif seyahat rotaları sunayım izninizle.

 

Makedonya (Üsküp – Ohri)

Hala Osmanlı İmparatorluğu’nun izlerini bulabileceğiniz Makedonya’ya seyahat etmenin en büyük avantajları arasında Türkiye’den vize istemiyor olmaları ve Euro geçmiyor olması gibi etkenler sayılabilir.

İstanbul’dan kalkıp Üsküp’e giden uçaktan iner inmez havalimanından araç kiralayabilir ve iki buçuk saatlik yolculuğun ardından güzeller güzeli Ohri’de konaklayabilirsiniz.

Harika bir gölün kıyısında bulunan şirin kasaba Ohri; doğasıyla sizi cezbedecek, buna emin olabilirsiniz.

ohri

Ohri’yi gezdikten sonra Üsküp’e gidebilir, İstanbul’a dönmeden önce tarihi şehri boydan boya yürüyerek Makedonya’yla vedalaşabilirsiniz.

Romanya (Bükreş – Köstence)

Eğer Schengen vizeniz varsa veya almayı dert etmiyorsanız, Romanya seyahati hafızanızda güzel anılar bırakabilir.

Para birimi olan Rumen Lei, Türk Lirası’ndan değerli olmadığı için gayet uygun maliyetle konaklamanızı gerçekleştirebilir; günlük ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

Sovyetler Birliği’nin ve Çavuşesku’nun hala izlerini taşıyan Bükreş, geniş caddeleri ve devasa meydanlarıyla özellikle İstanbul’da yaşıyorsanız size memleketinizi sorgulatacak.

Bükreş’ten araç kiralayıp Romanya’nın tatil beldesi olan, Karadeniz’in kıyısındaki Köstence’ye gitmenizi ayrıca tavsiye ederim. İki şehir arasındaki yolculuğunuz da yine iki buçuk saat sürecek.

kostence

13 kilometrelik sahil şeridi boyunca çeşitli eğlence mekanları bulunan Köstence’de sıkılmanız mümkün değil.

Karadağ (Podgorica – Kotor)

Türkiye’den vize istemeyen bir başka ülke olan Karadağ’ı ziyaret etmeniz için Adriyatik kıyıları boyunca uzanan yollarda doğayla iç içe olmanız yeterli aslında.

Özellikle Kotor Körfezi’ni baştan başa sayısız defa turlamak isteyeceksiniz. Doğu Avrupa’nın yazlık tatil beldesi olan Karadağ, kışın gayet huzurlu ve sessiz.

Podgorica Havalimanı’na iner inmez yine bir araç kiralayıp doğruca Kotor’a yola çıkmanızı öneririm. Bir buçuk saatlik yolculuğun sonunda göreceğiniz manzara sizi kendisine hayran bırakacak.

kotor

Karadağ’a yapacağınız seyahatin belki de tek dezavantajı, para birimlerinin Euro olması. Bunun haricinde asla pişman olmayacağınız bir seyahatin sizi beklediğine emin olabilirsiniz.

CEVAP VER