Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplandı; pazarlık başladı

0

İşçilerin 2017 yılında ne kadar asgari ücret alacaklarının belirleneceği Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu başkanlığında toplandı. Toplantıda işçi tarafını Türk-İş temsil ederken; işveren tarafını da Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil ediyor.

6,5 milyon çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmelerinde Türk-İş asgari ücretin 1600 TL olmasını isterken; DİSK 2000 TL talep ediyor. İşverenleri temsil eden TİSK ise bu yıl asgari ücrette artış olmasını istemiyor. Şuan asgari ücret 1300 TL.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, işçi ve işverenin de kendilerinin olduğunu belirterek reel olunması gerektiğini ifade etti. “Asgari ücrete yapılan artıştaki her oran, yalnız asgari ücreti değil; istihdamın tamamını, iş gücü maliyetlerinin tamamını etkiliyor.” diyen Bakan Müezzinoğlu, “Burada en çok SGK nasıl kazanır, en çok işveren nasıl kazanır, en çok işçi nasıl kazanır değil; hep beraber daha iyiyi, daha doğruyu nasıl başarırız diye bir yol haritası belirlememiz bugüne kadar başardığımız bu birlikteliği ve ortak uzlaşıları inşallah bundan sonra da başararak, ay sonu çalışanımıza ve çalıştıranımıza da güven veren bir süreci başarırız.” diye konuştu.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 5’er işçi, işveren ile devlet temsilcisi olmak üzere toplam 15 kişiden oluşuyor. En az 10 üyeyle toplanan komisyon, oy çokluğuyla karar alıyor. Oyların eşitliği halinde ise başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ilk toplantısının ardından işçi ve işverenin ev sahipliğinde ayrı ayrı toplanacak. Son toplantı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında yapılacak.

CEVAP VER