Başbakan, Rus uçağının düşürülmesiyle ilgili konuştu: Bu badireyi de atlattık

0

Başbakan Binali Yıldırım, Rus uçağının düşürülmesiyle ilgili konuştu. Bir yıl önce yaşanan talihsiz olay neticesinde her iki ülkenin de büyük bir sınamadan geçtiğini belirten Yıldırım, “Bu badireyi de atlattık. İki ülke arasındaki normalleşme süreci geçtiğimiz ağustos ayından beri devam ediyor. Türkiye ile Rusya ilişkilerinde duraksama dönemini geride bıraktığımızı düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Bölgenin özelliği sebebiyle Rusya ve Türkiye’nin sorumlulukları olduğunu dile getiren Başbakan Yıldırım, dünyadaki bütün ülkelerin birbirine bağımlı olduğuna dikkat çekerek “Bana ne Rusya’dan, bana ne Türkiye’den, Suriye’den, Irak’tan’ deme şansımız yok.” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya’da resmi temaslarda bulunan Başbakan, Moskova Devlet Diplomasi Enstitüsü’nde bir konuşma yaptı. Bölgesel sorunlara ilgisiz kalınması halinde küresel soruna dönüşebileceği uyarısında bulunan Yıldırım, şunları söyledi: “İşte, PKK terör örgütü, DEAŞ terör örgütü, El Kaide terör örgütü, bütün Boko Haram gibi terör örgütlerinin ortaya çıkmasının sebebi bölgesel sorunlardaki çözümde yaşanan gecikmedir. Bu gecikmeler daha sonra telafisi oldukça zor sorunları da beraberinde getiriyor. Türkiye Rusya ilişkilerinde diğer ülkelerde olmayan başka şeyler de var. Özellikle enerji alanında birbirimize bağımlıyız. Devreye alacağımız Türk Akımı ve Nükleer Enerji’deki işbirliğimiz geleceğimizi belirliyor. 2023’e giderken Türkiye’de inşa edilecek Akkuyu’daki ilk nükleer enerji santralini devreye almış olacağız. Ayrıca Karadeniz’i çevreleyen 8 ülke var. Bu ülkeler arasında Karadeniz çevreyolu projemiz var.”

CEVAP VER